автори Објавено од Елена Тарчуговска

Елена Тарчуговска

69 ОБЈАВИ 0 КОМЕНТАРИ
Афирмацијата на уметничките вредности обелоденети преку седмата уметност е нејзин печат врз креативната страна на животот. Во чекор со последните ажурирања од својата област, внимателно ја унапредува уметноста. Суптилното комуницирање преку музиката и користењето на мултимедијалниот приказ на уметноста ја прават непоправлив оптимист и трагач кон суперлативот од светски убавини.
video

Шоуто мора да продолжи

Presto e американски анимиран краток филм на „Pixar“, прикажан прв пат во 2008 година. Накратко се работи за магионичар кој се обидува да направи...
video

Frankeweenie | Црно-бела авантура

Frankeweenie е  направен врз истоимениот филм на Бартон од 1984 година, a едновремено е и пародија на филмот Франкенштајн, создаден по книгата на Мери...
video

Paranormal Activity | Четврто продолжение

Првиот дел од филмот Paranormal Activity се појави во 2009 година, а наредните две продолженија во текот на следните години – 2010 и 2011....
video

Ми помина цел живот пред очи

Last day Dream е кратко филмче, патување низ животот  во 42 секунди. Филмот дава чувство идентично на она  кога се соочувате со некаков страв...
video

Стив Џобс | Совети што значат живот

Ова е можеби еден од најдобрите говори во поново време. Стив Џобс говори  пред дипломците на Станфорд во 2005 година, а  преку примери од...
video

Арго | Во режија на Бен Афлек

„Argo“ е филм базиран врз историското спасување на шесторица американски дипломати, во 1979 година, за време на заложничката криза во Иран. Бен Афлек ќе...
video

Како да и раскинете на вашата девојка?

Постојано се расправате. Таа умее да ве критикува за се: вашата облека, вашата работа, вашиот начин на живот.Оваа многу смешна и интересна  анимација  ќе...
video

Забава за сонувачите

Добредојдовте во забавниот парк каде што луѓето и објектите лебдат во воздухот. Се работи за фикција која создава чувство на слобода и живеење без...
video

Направи сам | Венецијанска маска

Венецијанските маски се симбол за гламур, традиција и мистерија. За да направите маска потребни ви се најпрво картон и украсна хартија, а понатаму можете...
video

Taken 2 | 2 дел за паметење

Милс и неговата сопруга завршуваат како заложници на роднини на убиениот криминалец (од првиот дел од филмот), а неговата ќерка Ким,  се обидува  да...
video

Пубертет | Години за паметење

„Една минута пубертет“ е анимација која ќе ве насмее, а веруваме и дека сите за момент ќе се препознаете во видеото. Авторот Alexander Gellner...
video

Направи сам | Уникатна чинија од грамофонска плоча

Сигурно имате низ дома некоја музичка плоча која што со години фаќа прашина, па еве еден начин како од неа да направите чинија. Потребни...