автори Објавено од Елена Тарчуговска

Елена Тарчуговска

69 ОБЈАВИ 0 КОМЕНТАРИ
Афирмацијата на уметничките вредности обелоденети преку седмата уметност е нејзин печат врз креативната страна на животот. Во чекор со последните ажурирања од својата област, внимателно ја унапредува уметноста. Суптилното комуницирање преку музиката и користењето на мултимедијалниот приказ на уметноста ја прават непоправлив оптимист и трагач кон суперлативот од светски убавини.
video

Проста математика | Сложен видео запис

„Simple Math“ е многу интересен видео запис на бендот „Manchester Orchestra“, а  тоа го потврдуваат многубројните  награди,   меѓу кои  најдобро  „Вимео“ музичко видео...
video

Три минути љубов

Две птици  полетуваат  од цртежот на едно мало девојче и не носат низ животот за кој таа сонува. Живот исполнет со среќа, радост  и...

Професорот и светлината

Како и вообичаено професорот го завршил предавањето и по навика ги запрашал студентите - „Има ли некое прашање“?, притоа не очекувајќи ниту едно. Но,...
video

Произведено на Земјата

Произведено на Земјата  е проект на кој е работено изминативе две години, а  прекрасните фотографии  од Шпанија, Исланд, Естонија и САД, во најголем дел...
video

Возењето продолжува по нови патеки

Филмот „ Drive“ минатата година ги воодушеви публиката и критичарите, па затоа се најавува ново возење низ големите платна. Главен лик во приказната е...

Направи сам | Од старите свеќи до нови

Наместо да ги фрлате остатоците од свеќите кои согореле, еве решение како од истите да направите нова свеќа.  Напомена, користете стаклени чашки.  1. Ставете ги...
video

Како би изгледал светот без луѓе?

„ Desolation“ е краток филм кој го долoвува приказот на пустош, безгласност и една осаменост. Во продукција на Pedro Pablo Figueroa и музика на...
video

Хопкинс во улогата на Хичкок

Во Јануари 2013  пристигнува филмот за легендарниот холивудски режисер Алфред Хичкок.  Со Ентони Хопкинс во главната улога, филмот ја прикажува внатрешната борба на Алфред...
video

Направи сам | Подвижна коцка

Иако примерот на видеото е со дрвени коцки, можете да користите било каков материјал: хартија,  картон, дрво или пластика. Следете ги инструкциите и ќе...
video

Кога маските ќе се скршат

„THE GREATNESS” од Ји Жу е 3D анимација која што претставува уште еден чекор напред во континуираното истражување на авторката за границата меѓу сонот...
video

Направи сам | Од обична маица до секси фустан

Се што ви е потребно е:  Стара,  најобична маица по кратки ракави, ножици, игла, конец и малку сободно време.

Митот разбиен – Џек не мораше да умре

Популарните ТВ научници, познати како разбивачи на митови „MythBusters“ докажаа дека ликот на Ди Каприо во  Титаник можел да преживее. Сцената на Титаник во...