Frankeweenie е  направен врз истоимениот филм на Бартон од 1984 година, a едновремено е и пародија на филмот Франкенштајн, создаден по книгата на Мери Шели. Како и споментатите филмови така и Frankeweenie – 2012 е направен во црно – бела техника. Се работи за Виктор кој спроведува научен експеримент, со цел да го врати неговото куче – Спарки  во живот, за понатаму да се соочи со многу ненадејни, а понекогаш и монструозни последици.

Жанр: Анимација – Комедија – Хорор

Режија: Tim Burton

Улоги: Winona Ryder, Catherine O’Hara, Martin Short

Премиера во САД: 5 Октомври 2012

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЕдиторијал | Екстремни фризури
Следна објава15 модерни дизајни на соби за Вашето бебе
Афирмацијата на уметничките вредности обелоденети преку седмата уметност е нејзин печат врз креативната страна на животот. Во чекор со последните ажурирања од својата област, внимателно ја унапредува уметноста. Суптилното комуницирање преку музиката и користењето на мултимедијалниот приказ на уметноста ја прават непоправлив оптимист и трагач кон суперлативот од светски убавини.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР