автори Објавено од Елена Тарчуговска

Елена Тарчуговска

69 ОБЈАВИ 0 КОМЕНТАРИ
Афирмацијата на уметничките вредности обелоденети преку седмата уметност е нејзин печат врз креативната страна на животот. Во чекор со последните ажурирања од својата област, внимателно ја унапредува уметноста. Суптилното комуницирање преку музиката и користењето на мултимедијалниот приказ на уметноста ја прават непоправлив оптимист и трагач кон суперлативот од светски убавини.
video

Дали ни се потребни очила за среќа?

More е одличен анимиран краток филм на Марк Озборн кој сигурно ќе ве натера да размислите за начинот на кој што ги гледате нештата....
video

Iron Man 3

Објавен е првиот трајлер за третиот дел од филмот кој ќе ја добие својата премиера на големите платна на  2 мај 2013. Повторно во...
video

25 начини да се откажете од пушењето

Се работи за  анимирано кратко видео од 1989 година , дел од „Beltesassar's Short Animation Festival“ во режија на Bill Plympton чија што носечка...
video

Говорот на срцето

„Heart“  е анимација  што  презентира  прашања преку метафори и симболи, илустрирани со човечкото срце. Во режија на Ерик Ох, иако премногу апстрактно, приказната без...
video

Silent Hill Revelation | Зад објективот

Silent Hill Revelation 3D е филм кој е адаптиран врз истоимената игра која што се смета за една од најстрашните видео игри на сите...
video

Cloud atlas | Филм кој ги исполнува очекувањата

Филмот се состои од шест приказни кои меѓусебно се совпаѓаат, започнувајќи од Јужниот Пацифик во 16 век, а завршувајќи во далечната пост – апокалистична...

Фото на денот | Безгрижност

На фотографијата прикажани се деца кои си играат со балони во Моц Чау, провинција во Виетнам. Фотографијата е дел од натпреварот „National Geographic Traveler...
video

Seven Psychopaths | Британска комедија

Ако сте љубител на британскиот хумор -  „Seven Psychopaths“ во режија на Мартин Мекдонах е филм кој сигурно  ќе ви се допадне. Улогите ги...
video

Нов албум на „Depeche Mode“

Depeche Mode ги изненадија своите фанови на пресот во Париз најавувајќи неколку интересни новини за престојниот период. Освен најавата за нов албум на пролет, тие...
video

Alex Cross

Во режија на Роб Кохен, со Тајлер Пери во главната улога, овој трилер – акција  ја раскажува приказната за  млад детектив -  Алекс Крос...
video

Еден ден во Париз

Се работи за кратко 3D видео направено од Беноит Милот, a суштината е прошетката на еден робот низ улиците на Париз. Видеото е изработено...
video

Звуците на Аронофски

Доколку сте фан на филмовите во режија на Дарен Аронофски сигурно ќе ви се допадне ова видео. Се работи за специфичните звуци кои ги...