Дизни принцези на платно | Heather Theurer

Да, повторно добро познатите принцези на Дизни, што претставува доказ дека ликовите на Дизни се инспирација за многу уметници. Heather Theurer е уметникот кој...

Фото на денот | Барајќи храна

Козите дури и во најкарпестите предели успеваат да најдат растенија со кои се хранат. Токму за ова сведочи и фотографијата која е наш денешен...

Играчки на троновите | Pop! серија

Ако никогаш не сте помислиле дека Игра на троновите може да доживее слатко издание, тогаш потсетете се на детската соба во нејзин стил -...
video

Мобилна библиотека | Sketchbook Project

Концептот на мобилната библиотека која летото 2013 година тргна на турнеја низ Бруклин, Чикаго, Медисон и Минеаполис - овој пат во најави своето проширување...

Еден лик во три позиции | Rone

За само пет дена работа на уличниот уметник Rone, на зграда во Берлин се појави ликот на моделот Teresa Oman и тоа во три...

Како знам дека ти си ТОЈ?

Не си најубавиот, најдобриот, а ни најпаметниот што го познавам ама знам дека ти си ТОЈ. Не наликуваш на мене, не ги сакаш истите...

Дом од соништата за 2014 година

Традиционално, секоја година американските магазини за архитектура и ентериер ги избираат ,,куќата на годината’’ или ,,ентериерот на годината’’, прикажувајќи ги на тој начин најголемите...

Најдобри пријатели засекогаш

Врската меѓу децата и животните е веќе позната, но сеуште не е до крај откриена. Elena Shumilova прави прекрасни фотографии од нејзините деца Yaroslav...
video

Направи сам | Свеќниќ со љубов

Наполеон Хил еднаш рекол - „ќе Ви одземе половина од Вашиот живот пред да откриете дека истиот тој живот е еден голем, направи-сам проект.“....

Нова „Метаморфозис“ корица | Jamie Keenan

Графичкиот дизајнер Jamie Keenan со потекло од Велика Британија е последниот креативец кој даде своја визија за корицата на безвременскиот „Метаморфозис“, кој доби нов...

Роберто Кавали креира за Мајли Сајрус

Младата контроверзна пејачка Мајли Сајрус за својата нова светска турнеја Bangerz ќе носи специјално искреирани костими од Роберто Кавали. Многу кристали, ултра кратки, секси...

Фото на денот | Невообичаен превоз

Не ги сакате автомобилите, но не сте ни љубител на возењето велосипед? Доколку одговорот е НЕ тогаш ќе се пронајдете во оваа фотографија на...
video

Рop-up книги | Bowdoin College

Уште од деца, читателите кои знаеле да живеат во паралелниот свет на книжевноста уживале во рop-up книгите кои не само што служеле како фасцинација,...

Дизајнирани прегратки на светскиот ден на гушкањето

Одберете си прегратка, подарeте насмевка! Каде? На големата донаторска изложба по повод Светскиот ден на гушкањето, која ќе се одржи во вторник (21.јануари) во...

Модно враќање на 90тите

Модните трендови се циклични и се враќаат на секои 20тина година. Направивме листа од неколку работи од модните писти, големите брендови и трендсетерките кои...

Колиба за совршено бегство

Затскриена во живописно планинско опкружување, со спектакуларни глетки на идиличните снежни пејзажи, оваа неверојатна дизајнерска колиба е место за совршено бегство, далеку од метежот...