Жед за живот – Ирвинг Стоун

Ниеден уметник не е повеќе безмилосно управуван од неговиот творечки порив, ниту повеќе изолиран од мултиизворноста на човечката среќа од Винсент Ван Гог. Генијот...

Мала еколошка куќичка

Soleta zeroEnergy е самоодржлива куќа за чиј дизајн е заслужен тимот на романската фондација FIST (Foundation for Inventics and Sustainable Technologies). Куќата може да...

Направи сам | Модерна јакна

Пред да почнете да размислувате за купување на нова јакна,  внимателно погледнете го овој Направи сам проект и размислете дали имате некоја стара тексас...

Семејни фотографии на животните

Животните можеби не можат теоретски да Ви објаснат што значи семејството, но затоа практично со одредени свои постапки докажуваат дека многу добро знаат што...

Armani Collezioni: Мода за современи џентлмени

Современите џентлмени кои сакаат да изгледаат модерно, елегантно и префинето, а во исто време мажествено и моќно, ќе пронајдат совршени парчиња облека за својот...

Убавината според хороскопот

Хороскопскиот знак влијае на нашиот карактер, љубовните врски, работата и здравјето, а исто така влијае и на убавината. Дознајте како во продолжение. Овен- Драматичен изглед Припадничките...

Фото на денот | Меѓусебна поврзаност

Прекрасна, оригинална, креативна фотографија на Hardi Budi, фотограф од Индонезија. Совршена претстава на вљубена двојка; различни интереси, потреби, но како две парчиња од една...

Неверојатни хипер-реалистични дела | Ivan Hoo

Ivan Hoo е уметник од Сингапур кој создава неверојатни хипер- реалистични слики, но наместо на хартија или на платно тој слика на дрво. На...

Книжевни Halloween маски

Ноќта на вештерките, светски позната како Halloween независно дали се слави или не во Вашата околина, сеедно поттикнува размисли за интересен костум за маскирање....

Среќен и колоритен дом

Постојат домови кои се толку ведро, шарено и позитивно уредени, што секој миг поминат во нив е причина за среќа, изнудувајќи насмевка и оптимизам...
video

Sinister Days – За сите љубители на хорор уметноста

Sinister Days е креативен предизвик кој што ви го поставуваме заедно со Ерина Богоева. ,,На крајот од октомври минатата година, во рамките на фото проектот...

Моден тренд | Сива боја

Сивата боја прераснува во масовен моден тренд за студената сезона 2014/2015. Од џемпери, панталони и капути во оваа нијанса, па се’ до комплетен изглед...

Совршен почеток на денот

5 правила кон кои треба да се придржувате за време на појадокот. Внесете најмалку 8 грама растителни влакна Влакната долго ќе ве држат сити и нема...

Четири психолошки предности на литературата

Писателите ги отвораат нашите срца и умови и ни' даваат мапи за да се откриеме самите... Како одговор на прашањето „што прават книгите за човековата...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (13.10 – 18.10)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 13.10 до 18.10. 2014 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       16.10.2014 (четврток) |...

Интервју со Кери Вашингтон од мега-популарната серија “Скандал“

Во соработка со регионалната интернет-телевизија, Pickbox.tv, на задоволство на нашите читатели денеска го имаме интервјуто со главната протагонистка во мега-популарната серија “Скандал“ (Scandal), Кери...