CrossSections | презентација на Башак Шенова

Ве известуваме дека на 5 декември (среда), со почеток во 20.00 часот во Музејот на современата уметност во Скопје, ќе се одржи презентација и...

,,Грев или шприцер’’ | Страста и гревот на обичните луѓе

,,Грев или шприцер’’ е претстава во изведба на Драмски театар – Скопје, работена по драмскиот текст на авторот Сашко Насев. Култната драма претставува една...

УШТЕ ДВА ФИНАЛНИ КОНЦЕРТИ НА КАРОЛИНА И МАКЕДОНСКА ФИЛХАРМОНИЈА

Драги пријатели, Бидејќи двата концерта на Каролина и Македонската филхармонија се одамна распродадени и многу нејзини фанови се останати без влезници, би сакале да Ве...

110.000 посетители викендов во Skopje City Mall

Полни ходници со посетители и голема гужва низ продавниците можеше да се види викендов во Skopje City Mall, кој го прослави својот петти роденден...

Види што ќе се случува оваа седмица во Јавна Соба

Им благодариме на сите кои дојдоа да нé посетат овој викенд и заедно со нас го прославија нашиот втор роденден! Се надеваме на уште многу...

Драмска претстава „Неверство“ во МОБ

„Неверство“ е едно од најзначајните дела на Англиската драма. Пишувајќи ја во 1978 година, Харолд Пинтер бил инспириран од својата прикриена вонбрачна љубовна афера...

Каролина доби награда на MAC во Белград!

Каролина со уште една награда ... Вчера вечер, на првите регионални музички награди MAC (music.awards.ceremony) во Белград, македонската музичка sвезда Каролина Гочева ја доби наградата...

Салвадор Дали графики и склуптури | Галерија Остен

„Сите ние сме гладни и жедни за конкретни слики. Апстрактната уметност секогаш ќе биде добра за една работа: да ја врати точната невиност на...

Иднината на модата е одржлива, crafting the future Athens

Фондацијата „Onasis Stegi“ во соработка со „British Council“ организираше дводневна програма во културниот центар „Onassis Stegi“ во Атина, со присуство на интернационални гости, плодни дебати...

Три јубилеи на Porsche: 50 години од моделот 917, 50...

Три јубилеи, еден голем роденден и на историското искуство - 2019 ветува неколку значајни моменти за Porsche Музејот. Посветени да се направи видлива историја...

Програма во Јавна Соба 26.08. 2019

Работен простор, каде можеш да бидеш ефективен. Зелена тераса, збирно место за сите твои пријатели. Протеински ручек за повеќе енергија. Овошен џин тоник за afterwork мотивација. Соба за...

Четири години Cineplexx Македонија

Вистинските љубители на филмот ќе имаат можност да уживаат во најактуелната филмска понуда и безброј други изненадувања. Cineplexx Македонија го заокружува четвртото поглавје со одлични...

Детски викенд во Македонската опера и балет

Македонската опера и балет продолжува со востановената прaктика за едукација на нашата најмлада популација преку т.н. Детски викенд Во викендот сабота (04) и недела (05). 02.2017...

,,Невидливата жена” го затвора 17.Скопски филмски фестивал

Со проекцијата на биографската драма ,,Невидливата жена'' на Ралф Фајнс, вечерва со почеток во 20 часот во градското кино ,,Милениум'' ќе се затвори 17....

Локомотива е дел од големата меѓународна конференција Network of Residencies in...

Локомотива како партнер на мрежата Номад танц академија е дел од големата меѓународна конференција Network of Residencies in South-East Europe #NORSE - International Conference...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (15.02 – 21.02)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 15.02 до 21.02.2016 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       16.02.2016...