Игор Крајчев на средба со читателите

Во рамките на Саемот на книгата што се одржува во Велес, денеска 17 април, во 18:00 часот, истакнатиот македонски писател Игор Крајчев ќе има...

Неделна програма во Јавна Соба

Организираш настан? Навистина има многу причини зошто да го направиш во Јавна Соба! Одбери ја просторијата која најмногу ти одговара на овој линк. Неделна програма: 18.01. // 22:00 -...

За титулата Бармен на Македонија за 2015 ќе се борат над...

Денес, во Кафе Бар Ликвид - Охрид ќе се одржува осмото по ред државно првенство на бармени на Македонија. Преку триесет бармени од целата...

Избери ХОТЕЛ, чаша ВИНО и уживај во КИНО за петочка после-работна...

Избери си „хотел“, чаша вино и уживај во кино, ова е мотото на специјалните проекции на филмовите „Хотел Југославија“ и „Хотел Гагарин“ што денеска...

Public Room – оваа седмица

20.02. // 21:00 - Oláh Dezső Trio не го пропуштајте концертот на Oláh Dezső Trio. facebook event link 22.02. // 19:30 - Промоција на првата книга на...

Балетот ,,Дамата со камелии” во МОБ

Во петок (11.март), со почеток од 20 часот, во Македонската опера и балет ќе биде изведена балетската претстава „Дамата со камелии“ на музика од Џузепе...

Четкар за првпат ќе настапи со септет од познати македонски музичари...

Концертната агенција и продукција „3Гонга“ Ве поканува на концертна свирка (Градска сесија бр.8) на македонскиот џез и фанк гитарист Владимир Василевски – Четкар на...

Промоција на книгата „Ателјето на Монмартр“, 4ти април, МКЦ Скопје

Првата книга на Олга Петкова, „Ателјето на Монмартр“ ќе се одржи на 4 април во фоајето на кино „Фросина“ во МКЦ – Скопје. Промоцијата...

Ewopharma се приклучи со донација на “Мрдни со прст и донирај...

Летото сè уште не е завршено! На 10 септември на Школка во Градскиот парк во Скопје се одржа супер настанот “Мрдни со прст и донирај...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (30.03 – 05.04)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 30.03 до 05.04.2015 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       30.03.2015...

Нов сингл и видео на Горан Папаз и Танче Гроздановски, нов...

Спомени е новиот сингл и воедно најава, за новиот проект на дуото Горан Папаз и Танче Гроздановски. Се работи за емотивна и елегична мелодија која е инспирирана од убавите...

Го најавуваме – избор на мажи на годината за 2019 година

Oваа година по втор пат ќе се одржи избор на МАЖИ НА ГОДИНАТА во Македонија. Настанот оваа година ќе се одржи на 27 ноември...

Награда „Жан Моне“ за 2013 година

Делегацијата на Европската Унија го објавува конкурсот за наградата „Жан Моне“ за 2013 година. Наградата „Жан Моне“ ќе се доделува за 3 натпреварувачки категории за...

Што ќе се пие на Пиволенд? (листа на пивски брендови учесници)

Од пива кои ги правеле баварски калуѓери па се до официјалното пиво на фудбалскиот клуб Барселона. Понудата е голема и разновидна. Фестивалот на пивото- Пиволенд...

„Ритамот и звукот на Африка: кон корените на светската музика“

Почитувани, ни претставува задоволство да ве поканиме на предавањето на доц. д-р Велика Стојкова Серафимовска со наслов „Ритамот и звукот на Африка: кон корените на...

Филм со моќна еко-порака „Земјата од иднината” најдобар на осмиот „Мобил...

Со големо задоволство ве информираме дека 8. издание на „Мобил фестивал“ успешно заврши синоќа во Кинотеката на Македонија, со доделувањето на наградите за најдобрите...