“Звукот на материјалите” Седмо издание на Недела на дизајнот...

“Звукот на материјалите” е темата на седмото издание на Недела на дизајнот во Скопје (Skopje Design Week) што се отвора на 22 ноември во...

Што се случува оваа седмица во Јавна Соба?

ПРЕДИЗВИКАЈ ГО ВАЊА Имаш традиционален македонски рецепт? Испрати ни го на contact@publicroom.org и имаш можност да освоиш ваучер за вечерата New Balkan Cuisine! Прочитај повеќе. Оваа седмица во...

Што има оваа седмица во Јавна Соба – 10.09

ВИТАМИНСКИ БУСТЕРИ ЗА 100 МКД. ЗА ДА ЈА ДОЧЕКАМЕ ЕСЕНТА ЗДРАВИ! Оваа седмица имаме: 06.09 - 15.09 // 10:00-14:00 // 17:00-21:00 AmsterDama at Public Room Продажба на есенски,...

„МИЛИОН МИЛЈИ ВРЕМЕ“ ЗА СТАРТ НА МОДЕН ВИКЕНД СКОПЈЕ

Со јубилејната колекција „Милион милји време“ на познатата дизајнерка Лидија Георгиева, вчеравечер започна осумнаесеттиот Моден викенд Скопје, за прв пат на ексклузивната локација „F.A.M.E.’S“. По...

Пристигнува осмата генерација на Porsche 911

На 27 ноември, осмата генерација на Porsche 911 ќе ја прослави својата светска премиера во Лос Анџелес, 55 години по дебито на оригиналниот 911...

ПРВА DJ РАБОТИЛНИЦА ВО ЈАВНА СОБА

Шест неделна DJ работилница за прв пат ќе се одржи во срцето на Скопје под менторство на Дарко Степиќ (Д2/RBMA/Течна кујна – Канал 103),...

Програма во Јавна Соба 25.02. 2019

За мотивационен старт на неделата! Недела со бројни настани: 26.02. // 12:00 - Go SMART make ECO art! Изложба со дела од е-отпад. facebook event link 26.02. // 21:00...

Програма во Јавна Соба 18.03. 2019 1

Понеделнички, на кафе во Јавна Соба Програма за оваа седмица: 25.03. // 18:00 - Coffee with an expert Повеќе за "Lean brand", и овој пат со Роланд. facebook...

`Ремиксувај ја својата културна стварност`-Скопје Креатива Фестивал!

Ремиксувај ја својата културна стварност Изложба во јавен простор на редизајни на постери за македонски филмови, корици на музички албуми и на книжевни дела од...

Музејот Метрополитeн ја избра темата на следната изложба!

Haute Couture предмети како дел од уметничката колекција на Сенди Шрејер. Музејот на уметноста Метрополитен во Њујорк ја објави темата на следната изложба, која ќе...

Во Скопје ќе се одржи Саемот на студии во Франција

АМБАСАДАТА НА ФРАНЦИЈА, ФРАНЦУСКИОТ ИНСТИТУТ ВО СКОПЈЕ И ОДДЕЛОТ КАМПУС ФРАНС, В ЧЕТВРТОК 31 ОКТОМВРИ 2019, ОД 12 ДО 16 ЧАСОТ, ВО НАЦИОНАЛНАТА И УНИВЕРЗИТЕТСКА БИБЛИОТЕКА...

Драмска претстава „Неверство“ во МОБ

„Неверство“ е едно од најзначајните дела на Англиската драма. Пишувајќи ја во 1978 година, Харолд Пинтер бил инспириран од својата прикриена вонбрачна љубовна афера...

Soul shakers приредија бар шоу во Speakeasy Скопје

На 23 Ноември, SPEAKEASY беше вистинската локација каде бармените од Македонија беа почестени со нови искуства од страна на виртуозите зад барот, Аристотелис Пападопулос...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (07.03 – 13.03)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 07.03 до 13.03.2016 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       08.03.2016...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (16.05 – 22.05)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 16.05 до 22.05.2016 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       19.05.2016...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (26.09 – 02.10)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 26.09 до 02.10.2016 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       30.09.2016...