Интервју: Жарко Башески – вајар!

Секоја презентација на Вашите дела предизвикува голем интерес кај стручната публика и пошироката јавност. Бевте претставени и на изложбата "Хиперреализмот денес" која го обиколи...

Уметникот Игор Стевковски-Стевац, добитник на наградата Љупчо Филипов

Стрип центарот на Македонија (СЦМ), кој е со седиште во Велес, именувано по прерано починатиот стрип-мајстор Љупчо Филипов, одлучи годинешното признание да му биде...

Музеј на град Скопје: Изложба на Лидија Саздовска – четири децении...

Вчера вечер во Музејот на град Скопје беше отворена изложба на Лидија Саздовска https://www.facebook.com/599579413759653/videos/601239050260356/?t=14 Изложбата на Лидија Саздовска во Музејот на град Скопје е конципирана и...

Yayoi Kusama-цветна инсталација во Мелбурн

Секогаш оргиналната и интригантна јапонска уметница Yayoi Kusama која е обожувана ширум светот и со својата најнова изложба-инсталација повторно успеа да ги "шокира" своите...

Во царството на боите со Ангел Паневски

Во Kултурно информативниот центар-Скопје, во изложбениот салон-Империјал 2, на 17-ти минатиот месец беше поставена иложбата на слики насловена како “БОИ” на нашиот уметник кој...

Портери на мајките на големите сликари!

Повеќето светски познати сликарски имиња во еден дел од своето творештво ја имаат насликано жената која можеби е и најважната фигура во животот на...

„Отаде црнилото“ – самостојна изложба на Велимир Жерновски

  Во петок, 1-ви јуни, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје се отвора самостојна изложба на ликовниот уметник Велимир...

Kurt Wenner – сликар на 3Д улична уметност!

Kurt Wenner е уметник кој што најмногу е познат за неговиот дoпринос во развивањето на 3D уличната уметност. Роден e 1958 во Америка, во семејство...

Во спомен на Иван Велков,(1930-2008)-доајенот на македонското сликарство!

На 25 мај се навршуваат десет години од смртта на доајенот на македонското сликарство професор Иван Велков, еден од нашите најавангардни и најбунтовни сликари...

Уникатна уметничка галерија во Тулум!

Неверојатна уметничка галерија инспирирана од тропите ... Внукот на познатата колекционерка на уменички дела Пеги Гугенхајм, отвори интересна уметничка галерија во Тулум ... Цементните ѕидови и...

Изложба на дела од Влахо Буковац во објектот „Мала станица“!

Културното наследство во трезорот на Националната галерија, дел од колекцијата, опусот на Влахо Буковац и други хрватски автори од истиот историски период, од синојка...

Сликата“Past Times” на Marshall продадена за 21.1 милион долари!

Kerry James Marshall е американски уметник роден во Birmingham, Alabama. Пораснал во South Central Los Angeles, а сега живее во Chicago, Illinois, каде предходно...

Ремек дело на Modigliani се продаде за 157.2 милиони долари!

Романтичниот уметник Амадео Модиљани, кој го заврши својот живот како млад и сиромашен во првата половина на 20 век, повторно е во центарот на...

Годишна изложба на студентите од ФЛУ!

Традиционално, веќе неколку децении последователно секоја година се одржува годишна изложба на студентите од Факултетот за ликовни уметности(ФЛУ). Оваа година  изложбата ќе се одржи на...

“Пигмалион и Галатеа”- желбата за идеална љубов!

Едно од најзначајните уметнички дела насликано и извајано на варијација од темата на митологијата е создадено во периодот помеѓу 1890 и 1893 година од...

Македонија учесник на 16-тото Венециско биенале!

Со поддршка на Министерството за култура и Музејот на Современа Уметност деновиве беше преставен проектот "Ослободување на простор" (Freeingspace) , со кој нашата земја ќе  учествува...