Незаменливо е чувството кога сте во посета уметнички музеј и ги истражувате сликарските дела во својство на набљудувач. Помеѓу долготрајниот мирис на боите во воздухот и суптилните разговори на луѓето кои дискутираат за делата, секогаш не остава да се чувствувме инспирирани и љубопитни. Бидејќи секоја слика има своја позадина, значење и стилски шмек, доволно е да се запрашате за уметничкото дело што го доловува секој хороскопски знак.

Иако сликата може да биде дводимензионална, таа секогаш има бесконечен број слоеви до нејзиниот финиш. Ремек-делото е секогаш конвергенција на животната приказна на уметникот, алатките што тие избираат да ги користат, историскиот период во кој е создаден и филозофските намери кои се пробиваат низ платното. До моментот кога уметникот ќе го потпише своето име во долниот агол, секој елемент се здружува за да формира нешто незаменливо и неповторливо. Многумина ќе се обидат да создадат нешто што се приближува, а многумина нема да успеат, бидејќи вистинското ремек дело доаѓа од нешто надвор од нашиот човечки опсег; како божественото директно да ни го испуштило во имагинациите.

Бидејќи секоја позната слика е секогаш “жива” и  со одредено значење, вибрира со  магија, интересно е дека секој хороскопски знак би можело да  ја долови нејзината енергија. Погледнете дали сликата што одговара на вашиот хороскопски знак:

♈️ Овен

?? Првиот грал

??‍? Маргарет Кин

Овенот има репутација дека е жесток и конкурентен воин на зодијакот, но овој огнен знак е многу повеќе од тоа. Сезоната на Овен го започнува почетокот на астролошкиот календар, што значи дека овој хороскопски знак ја носи тагата, ранливоста и невиноста да се биде бебе на зодијакот. Затоа познатите слики на Маргарет Кин „Големи очи“ го доловуваат срцето на она што значи да се биде Овен, бидејќи на крајот на денот, Овенот го живее животот како да доживува сè за прв пат. Плус, значењето на Овен е во голема мера испреплетено со правото на нечиј идентитет, а фактот што сопругот на Маргарет Кин ја принудил да ги објави нејзините слики под негово име е кошмар што би бил уникатно застрашувачки за еден Овен. Победата да се докаже дека таа е вистинската уметница зад овие слики на суд е најстариот триумф на Овен.

♉️  Бик

?? Гранде Одалисk

??‍? Жан Огист Доминик Ингрес

Бикот важи за најсензуалниот и најориентиран хороскопски знак. Управуван од Венера – планетата на љубовта и луксузот – Бикот не се извинува во својата желба да живее “голем” и скап живот полн со слободно време. Ниту една слика не го доловува Бикот во висина на изразување подобро од Grande Odalisque, бидејќи млечната кожа на гордо гола жена и нејзиниот модерен прашувач за пердуви од паун се чувствуваат доволно мазни за допир. На крајот на краиштата, Бикот владее со петте сетила. Плус, жената на сликата не е ни најмалку загрижена да се појави „екстра“, бидејќи едноставниот поглед преку нејзиното рамо докажува дека знае дека посакуваме ние да бидеме неа.

 

♊️ Близнаци

?? ‘Двете Фриди’

??‍? Фрида Кало

Во астрологијата, Близнаците се воздушен знак кој е обележан со неговата двострана природа, кој пак им олеснува да ги видат двете страни на приказната и да бидат истовремено две различни личности. Во оваа позната слика на Фрида Кало, таа ги илустрира и двете страни на нејзината личност. Едниот носи скршено срце и традиционален костим на Техуана, додека другиот има срце кое е целосно недопрено и фустан кој е помодерен во споредба. Оваа слика ги илустрира двете различни улоги кои многу жени се принудени да ги играат и оваа дихотомија зборува за искуството на Близнаците на неверојатно длабок начин.

 

♋️ Рак

?? ‘Ручек на забавата со пловење’

??‍? Пјер-Огист Реноар

Ракот е првиот воден знак во зодијакот, а бидејќи водата е елемент на љубовта, емоционалната поврзаност и семејството, ручекот на забавата со брод е како порта кон рајот за овој хороскопски знак. Не само што оваа забава буквално се одржува на река, туку добивате чувство дека сите присутни на сликата навистина добро се познаваат и се сакаат. Тоа е затоа што тие го прават тоа! Жената што гушка кај малиот териер е Алин Шаригот, која на крајот ќе стане сопруга на сликарот. Оваа иконична импресионистичка слика на Реноар доловува што значи да се биде и уметник и Рак, бидејќи ништо не го инспирира овој хороскопски знак повеќе од нивното семејство и пријатели.

 

♌️ Лав

?? ‘Лулашка’

??‍? Жан-Оноре Фрагонар

Се што сака Лавот е да се забавува и да биде обожаван!❤️ Ниту една слика не ја доловува таа енергија подобро од „Лашалка“ од Жан-Оноре Фрагонар. Претставува жена облечена во шик фустан од 18 век кој би бил доволно добар за да се носи во Версај. Не само тоа, туку таа го поминува времето од својот живот играјќи на лулашка! Лавот владее со внатрешното дете, што значи дека овој хороскопски знак никогаш не е премногу кул за да се однесува како дете. За да ја направите оваа слика уште повеќе Лав, гледате двајца мажи во два темни агли како ја обожаваат жената како да е божица. Дури и статуите на ангелите зачудено зјапаат во неа!

 

♍️  Девица

?? ‘Девојката со бисерна обетка’

??‍? Јоханес Вермер

Девицата е позната по oрганизацијата, дефиницијата и јасноста кои се најважните работи за овој високо аналитички хороскопски знак. Девојката со бисерна обетка е обележана со живите бои, впечатливиот контраст и секако, хипнотизирачкиот поглед во очите на субјектите. Оваа слика е прекрасна во својата едноставност, бидејќи нема потреба да се комплицираат работите кога темата е доволно фасцинантна за да стои сам. Има одреден невин и скромен квалитет во нејзиниот изглед, кој ја доловува скромната скромност на вродената убавина на Девицата. Не ви треба помпа и важничене за да се истакне Девицата.

 

♎️ Вага

?? “Бакнежот”

??‍? Густав Климт

Никој не сака љубов повеќе од Вага. Овој хармоничен и ориентиран кон односите хороскопски знак е управуван од Венера, што ја осветлува желбата на Вагата да се грижи за некого, а за возврат да се грижи за неа. Речиси секоја слика на Густав Климт зрачи со енергија на Вагата, но ниту една не ја доловува како „Бакнежот“. Прикажувајќи позлатена слика на двајца љубовници прегрнати со ниво на љубов и длабочина што се граничи со обожување, го претставува она што секоја Вага го сака, а тоа е да биде целосно и крајно посакувано.

 

♏️ Шкорпија

?? Мона Лиза

??‍? Леонардо да Винчи

Ниту една слика нема поголема моќ за задржување од Мона Лиза, која зборува за немилосрдната желба на Шкорпијата да се посвети. Но, покрај фактот дека Мона Лиза останува најпрепознатливата слика во историјата, таа е и обвиткана во мистерија. Не само што не знаеме која е всушност Мона Лиза, туку со векови дебатиравме дали таа се насмевнува или се намурти. Скорпиите се познати по својот енигматичен квалитет, што го прави недефинираниот израз на лицето на Мона Лиза во склад со овој воден знак. Плус, Шкорпијата е поврзана со тајни и подземни злосторства, што може само да објасни колку пати оваа слика била украдена од музеите ширум светот.

 

♐️ Стрелец

?? ‘Упорноста на меморијата’

??‍? Салвадор Дали

Стрелецот е најфилозофскиот и најотворен хороскопски знак од сите. Овој променлив огнен знак секогаш има за цел да ја погледне големата слика, без разлика колку е застрашувачка или збунувачка. Затоа, познатата слика на Салвадор Дали, „Упорноста на меморијата“ зборува за бескрајните прашања што ги има секој Стрелец за смислата на животот и за тоа што е всушност возможно. Во оваа слика, Дали се обидува да дешифрира дали времето навистина постои или не. Оваа слика е полна со фројдовски заклучоци и живописни предмети за анализа, како што се низата мравки кои седат во долниот лев агол и трите одделни часовници кои ги претставуваат минатото, сегашноста и иднината. Само Стрелец може да размислува за ова без да се изгуби во деталите.

 

♑️ Јарец

?? ‘Крик’

??‍? Едвард Мунк

Јарците често се перципирани како работохоличари и неуспешни, но овој кардинален земјен знак е многу повеќе од тоа. На крајот на краиштата, постои причина зошто Јарците работат толку напорно, а тоа не е нужно среќно. Јарците вршат голем притисок врз себе затоа што честопати им недостигала стабилност додека растеле и се чувствуваат како да можат да се потпрат само на себе за да ги завршат работите. Затоа, познатата мрачна слика на Едвард Мунк „Врисок“ носи таков квалитет на Јарец, бидејќи го доловува вроденото страдање и осаменост на човечката состојба што секој Јарец ги знае и разбира. Плус, Едвард Мунк беше буквално Јарец и буквално рече дека ова е слика на неговата душа.

 

♒️ Водолија

?? ‘Предавството на сликите’

??‍? Рене Магрит

Водолиите се најголемите алтруисти на зодијакот. ? Во оваа иконична и надреална слика на Рене Магрит, илустрација на пура е прикажана над зборовите „Ceci n’est pas une pipe“, што значи „Ова не е луле“. Збунет? Не биди, бидејќи тоа *не* е цевка. Можете ли да посегнете во сликата и да ја зграпчите? Не. Можете ли да ставите тутун во него и да го пушите? Не. Оваа слика во суштина е потсетник дека сликите можат да бидат „предавнички“ и да се проверите пред веднаш да „купите“ во неа. А која Водолија не сака да биде малку иронична??♥️

♓️ Риби

?? Ѕвездената ноќ

??‍? Винсент Ван Гог

Кога ќе ја погледнете Ѕвездената ноќ од Винсент Ван Гог, доволно е да ве расплаче. Во моментов се кинам само пишувам за тоа и тоа е доволно за оваа слика да стане Риба. Плус, самиот Винсент Ван Гог беше нај„Рибите“ Риби што некогаш живееле. Тој еднаш рече дека „Често мислам дека ноќта е пожива и побогато обоена од денот“, што е најмногу што може да се каже за Рибите, бидејќи ова е последниот знак во зодијакот и ја претставува темнината на вечерта непосредно пред зори. . Единствениот човек што некогаш купил некоја од неговите неверојатно потценети слики бил неговиот брат и тој си го одзел животот пред да може да постигне признание за неговата работа. Да се ​​постигне постхумна слава на ова ниво е најважната работа на Рибите, бидејќи овој хороскопски знак е повеќе поврзан со духовниот свет отколку со материјалниот свет. Дури и како дух, Ван Гог останува крал на уметноста во очи на светот.

 

 

НЕМА КОМЕНТАРИ