Рецепт за љубов

Во една пригодна атмосфера додадете малку насмевка, скромност и нежност по желба. Измешајте ги добро. По мешањето зачинете со малку чувства. Кога сето ова ќе се сталожи,...

Велосипед со вашето име | Juri Zaech

Дизајнерот Juri Zaech, кој живее и работи во Париз воведе еден нов, уникатен, персонализиран тренд во неговата работа. Имено, тој работи на колекција велосипеди...

Малиот пожарникар Боб

26 годишната мајка гледаше надолу кон нејзиниот син кој умираше од терминална леукемија. Иако нејзиното срце беше исполнето со тага, таа исто така имаше...

Револуција на бар кодовите

Толку многу сме навикнати на здодевниот изглед на бар кодовите, што во моментов сигурно вашиот ум не може ни да замисли како бар кодот...

Обележани за цел живот

Сосема разбирливо е дека разделувањето и разводот се тешки за сите кои се вклучени во него, но сепак оние кои највеќе страдаат се децата....

“Големото јаболко” е моја инспирација | Боби Дојчиновски

Запознајте го Боби Дојчиновски - наш млад, талентиран и перспективен фотограф и кретаивец. Во моментов Боби работи како ИТ систем менаџер, но она што...

Покана за промоција | Парада на марионетките

Почитувани, ни претставува особена чест да Ве поканиме на промоцијата по повод второто издание на „Парада на марионетките“, авторско ремек-дело на младиот писател во подем...

SpongeBob SquarePants модни ликови

Холандскиот илустратор Mike Frederiqo инспириран од цртаниот лик Sponge Bob SquarePants претставил неколку модни икони притоа внимавајќи на нивната препознатлива облека, модни додатоци, па...

Buena Vista Tatoo Club

Buena Vista Tatoo Club е студио стационирано во Верзбург,Германија. Тату артистите Volko Merschky и  Simone Pfaff  развиле многу интересен стил кој е мешавина од гранџ графички...
video

Царството на лалињата | Кеукенхоф, Холандија

Кога ќе пристигне рана пролет околу 7 милиони цветови ги шират своите ливчиња, разубавувајќи ја градината Кеукенхоф, во која има околу 1000 видови на...

Малечки и модерни

Галерија од модерни дечиња кои восхитуваат со својот стил. Уживајте!

Пет дена во Париз – Даниела Стил

Големиот, операционен гест доминира во 36тиот роман на Стил - добар пример за тоа како животот се обидува да го искриви и пренасочи нашиот...

Инспирирано од природата

Без разлика колку е напредно општеството и технологијата денес, не треба да заборавиме на нашите корени и понекогаш треба да и се вратиме на...

Снегулки

Wilson A. Bentley (1865-1931), The Snowflake Man, успеал да фотографира повеќе од 5000 снегулки, секоја различна една од друга. "Под микроскоп можеме да видиме дека...

Мамо, зошто плачеш?

Едно момче ја прашало својата мајка : " Зошто плачеш ?" "Затоа што сум жена." - му одговорила таа. "Не разбирам." - рекло момчето. Мајката само го...

Облека од храна | Ted Sabarese

За Ted Sabarese - талентираниот фотограф,  пишувавме неодамна, но тој повторно изненади со една оригинална идеја која не можеме а да не ја споделиме...