Летна оаза на Халкидики

Ако во реалниот живот нештата се искусуваат само со петте сетила, тогаш во соништата тие се стотици, бидејќи слободата не познава никакви ограничувања. Под...
video

Рајски остров на Земјата

Само 30 милји северно од Тахити, Француска Полинезија, сокриен е вистински рај на Земјата. Тетиароа е воодушевувачки атол кој го сочинуваат 12 мали островчиња,...

Капри-вистинската дестинација за оваа лето

Прекрасниот остров плени со својата убавина уште од Римското време. Се наоѓа на јужната страна на Неаполскиот залив, покрај Сорентинскиот полуостров. Островот се протега...

Топ 8: Дестинации за меден месец

Планирате да заминете на меден месец оваа или следната година? За вас го ,,пропатувавме’’ целиот свет и ги одбравме најромантичните, најнезаборавните и најживописните дестинации...

Ве носиме на Сокотра, вонземјанската убавина

Сокотра е мал архипелаг составен од четири острови во Индискиот океан. Се наоѓа на околу 240км источно од Рогот на Африка и 380км од...

Надреални хотели во Кина

Ако светот брзо напредува, Кина напредува уште побрзо. Независно дали е тоа производството, трговијата, или пак, архитектурата. Не знаете добар хотел за да го...

Чудесна вила на Миконос

Чудесниот спој од сликовити пејзажи и уметнички елементи, модерни содржини, традиции, луксуз, комфор и приватност, го прават овој имот исклучително место за одмор. Drakothea...

Стариот син град во Мароко

  Малечкиот град во северен Мароко, Chefchaouen, може да се пофали со својата богата историја, со природните хоризонти и архитектура која го одзема здивот. Но сепак....

Кога пролет ќе дојде во Холандија

Како крајот на благата зима се ближи, така цветаат лалињата во Холандија. Неверојатните бои, прекрасната разновидност во оваа земја на еднаквоста и слободата, како...

Најубавите градови за дочек на Нова Година

Доколку сонувате за снежна Нова Година на место во кое живее празничниот дух, каде се' е украсено во весели бои, децатa си играат со...

Кое е најбогатото село на светот?

Селото Huaxi (Huaxi Village), е лоцирано источно од градот Јуангуин во провинцијата Јиангсу, со право го заслужува атрибутот најбогатото село во светот. Поранешниот секретар...

Љубов низ светот

Запознајте ги Самуел и Хилдегун, брачната двојка која ги создава најубавите патувачки фотографии. Авантурите на финско-норвешкиот пар започнале кога се запознале на свадба на...