Селото Huaxi (Huaxi Village), е лоцирано источно од градот Јуангуин во провинцијата Јиангсу, со право го заслужува атрибутот најбогатото село во светот. Поранешниот секретар на КП на селото создал план како од рурална да го претвори во модерна богата заедница. Основано во 1961 година, жителите на ова село поседуваат не помалку од 100.000 евра секој од нив. Индустриските компании кои се наоѓаат на берзите купиле авиони, а планираат да купат и бродови. Жителите на селото добиваат 1/5 од профитот. Во 2011 година компаниите постигнале пораст на профитот од 6,5 билиони евра.

“Мојот татко беше богат, сега и јас посакувам моите соселани да бидат богати,з драви и среќни”, секогаш говори главниот човек на селото,Wu-Xieen.

Ве носиме во најбогатото село на светот!

275532,xcitefun-huaxi-village14
bue-huaxi

IA17-34-China-main

IA17-34-China-2

IA17-34-China-5

IA17-34-China-4

"View of Huaxi village, Jiangyin city, east Chinas Jiangsu province, 23 April 2011."

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПогледнете ги најубавите фустани од МЕТ гала забавата
Следна објаваЛажна свршеница – Аманда Квик
Art will remain the most astonishing activity of mankind born out of struggle between wisdom and madness between dream and reality in our mind!! Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Формалната цел на убавината е страста на љубовта; (нејзина омилена изрека).

НЕМА КОМЕНТАРИ