Минхен | Кралот на Баварија

Ладното време носи монотонија, неволност и мрзеливост. Зошто да не „тркнеме“ до Минхен? Баварскиот крал дефинитивно има многу да понуди, за оние кои патуваат сами, за...

Топ 5: Европски дестинации за јунско патување

Јуни е идеален месец за патувања – местата се’ уште не се пренатрупани со туристи, цените за сместување и авионските карти не се астрономски,...

Најубавите села низ светот

Во време кога големите градови се желба и предмет на воодушевување на луѓето ние се свртуваме и кон најубавите села низ целиот свет. Различни...

Летна авантура на Малдиви

Нема сомнеж дека Малдивите се вбројуваат меѓу најживописните локации на Земјината топка, каде повеќето светски патници би се согласиле да заминат дури и со...

Возвишена убавина | Тоскана, Италија

Неверојатната природа и долговековната културна традиција се спојот кој ја издвојува Тоскана како една од најмагичните туристички дестинации во Европа. Распространет на површина од...

Најубавите мостови низ светот

Мост - поврзување на две страни, два дела во една целина. Од мостови кои веќе датираат со векови, до денешните модерни дизајни Ви претставуваме...

Furore | Најголемата мистерија на Италија

На територијата  на Италија во провинцијата Салерно, се наоѓа селото Фуроре. Некогаш многу одамна тука постоела мала населба со само неколку куќички. За ова мало...

Најубавите базени во светот

Кога би можеле да изберете дестинација каде со задоволство би побегнале во моментов, знаете ли која би била таа? Пронајдовме точно дванаесет светски локации...

‘Мон Сен Мишел’ – (Le Mont Saint Michel) – Вечно неосвоената...

Мон Сен Мишел (Le Mont Saint Michel) e oстров и општина која се наоѓa во Долна Нормандија, Франција. Сместен е на околу еден километар од...

Романтичен одмор од соништата во ‘Grotta Palazzese’

Веруваме дека барем во еден момент во својот живот, затворајќи ги очите сте се нашле на некое рајско место во вашата фантазија. Дали сте...

Чудесна алпска вила

Вистинскиот дух и идила на швајцарските Алпи може најубаво да се искуси и доживее во некоја од реновираните стари фарми, како што е прекрасната...

Зимски дворец во Австрија

Како и повеќето други места во Австрија, градот Иглс во близина на Инсбрук воодушевува со интересен шарм, кој е комбинација на сликовито опкружување и...