000

Кога би можеле да изберете дестинација каде со задоволство би побегнале во моментов, знаете ли која би била таа? Пронајдовме точно дванаесет светски локации чии глетки се воодушевувачки, а дел од нивната магија ја сочинуваат базените. Погледнете кои се најубавите базени долж светските меридијани.

1.Anantara Golden Triangle Resort (Чианг Раи, Тајланд)

001

Посетителите на овој живописен еколошки ресорт на Тајланд имаат ретка можност, од изгрев па се’ до зајдисонце да уживаат во кружните базени со поглед на Лаос и Бурма.

2.Amangiri Big Water (Јута, САД)

002

По малку необична локација за исполнување на хедонистичките задоволства. Овој убавец се наоѓа во заштитена долина во јужниот дел на државата Јута, речиси на самата граница со Аризона. Погледот на кањоните го одзема здивот и е дефинитивно единствен.

3. Hanging Gardens Ubud (Бали, Индонезија)

003

Светските патници го оценија луксузниот бутик-хотел на Бали како еден од најубавите. Магичната идила ја сочинуваат стрмни тераси на кои се одгледува ориз, опкружени со дрвенести шуми и висечки градини, како и еден од најубавите ,,бескрајни’’ базени со поглед на шумските врвови. Mесто на кое би се чувствувале како владетел на џунглата!

4. Holiday Inn Shanghai Pudong Kangqiao (Шангај, Кина)

004

Главна атракција на бизнис центарот во Шангај е базенот со проѕирно дно, сместен на 24-тиот кат од хотелот. Можете ли да замислите како изгледа оттаму погледот на улицата?!

5. Hotel du Cap Eden-Roc (Антиб, Франција)

005
На југот од Франција, сместен е луксузен хотел чиј базен е длабоко врежан во природните карпи. Овозможува прекрасна глетка на морето и залезот на Сонцето, па затоа е еден од омилените ,,бесконечни’’ базени на ѕвездите.

6. One & Only Reethi Rah (Малдиви)

006

Воодушевува со самиот видик на тиркизното море, а неверојатно тешко е да разликувате каде престанува базенот, а почнува океанот. Малдивите се место за рајски одмор.

7. Ski Portillo (Чиле)

Portillo, Chile

Дека добрите нешта се случуваат на врвот, потврдува и ова омилено чилеанско скијалиште. Добро загреаните базени се кријат на самиот планински врв, откривајќи фантастична панорама на снежните падини.

8. Wildflower Hall (Шимла, Хималаи)

008

Остануваме на врвот, но ќе одлетаме до Истокот, на едно од најубавите подрачја во светот – Хималаите. Луксузниот хотел е сместен на врвот на планината, а надворешното џакузи е еден од неговите главни адути. Совршен за опуштање со воодушевувачки глетки на на хималајските планини.

9. The Library Koh Samui (Тајланд)

9

Еден од најспектакуларните базени е со сигурност ,,црвениот’’ базен на Тајланд. Со својата боја отскокнува од се’ што е вообичаено, а се наоѓа веднаш до морето, постојано изложен на тивкиот морски ветар. Мозаикот од портокалови, темно црвени и жолти плочки се заслужни за брилијантниот дизајн на базенот.

10. The Westin Maui Resort & Spa (Хаваи, САД)

010

Кога го замислуваме совршеното летно сценарио, веројатноста тоа да биде на Хаваите е многу голема. На островот Мауи се крие егзотична летна оаза, исполнета со низа кружни базенчиња кои се испреплетуваат меѓусебно. Вистински рај за душата, уживајќи со летни коктели под сенките на палмините дрвја.

11. San Alfonso del Mar (Чиле)

011

Oфицијално најголемиот базен во светот се наоѓа на чилеанскиот брег, веднаш до песочната плажа. Дефинитивно е и еден од најубавите, зар не?

12. San Antonio (Санторини, Грција)

012
За крај, остануваме во Европа, патувајќи до еден мал, но луксузен хотел на Санторини. Сместен е на само 100 метри надморска висина, а нуди величенствен поглед на морето и грчките острови.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНоќниот воз за Лисабон – Паскал Мерсие
Следна објаваБилборд – куќи за бездомниците
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ