30400417

На територијата  на Италија во провинцијата Салерно, се наоѓа селото Фуроре. Некогаш многу одамна тука постоела мала населба со само неколку куќички. За ова мало место не се знаело скоро ништо, додека тогашниот градоначалник не решил да го промовира ова прекрасно место. Фуроре со својата убавина претставува вистински бисер скриен во пукнатините на карпите. Во минатото ова било одлична заштита од налетот на морските пирати. Подоцнa било познато на јавноста и “како селото кое не постои“. Сегашниот градоначалник на ова село решил да ги бојадиса сите градби во живи бои, за таа цел се повикани уметници ширум целиот светда ги украсат куќите. Главна атракција во Фуроре е фјордот (Fiordo), тесен процеп меѓу карпите каде што се лоцирани многубројните рибарски куќички.

*најдоле имате едно прекрасно видео

Погледнете ја оваа убавина!

Salerno_Plaza01

maxresdefaultFiordo-Di-Furore-43283furore-amalfi-coast-5[2]

Fiordo-Di-Furore-43285

Melissani-Cave-Kefalonia-Greece

fiordo-di-furore

23470_MARMEETING2005D

fiordo

A ''flying' man on Furore's fiord (Salerno, Italy) during a diving competition in the heart of the Amalfi Coast, 1 july 2012. ANSA/ CESARE ABBATE

balconata Furore-Photo-by-Jean-Pierre-Ossoriodipinti-furore

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваТренд | Бои на кармини за есен ’15
Следна објаваСтан кој лебди над градот
Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Формалната цел на убавината е страста на љубовта; (нејзина омилена изрека).

НЕМА КОМЕНТАРИ