Нов тренд – Вашите усни како сликарско платно!

Дали некогаш сте ги виделе длаборезите на јапонскиот уметник Katsushika Hokusai, Големиот талас кај  Kanagawe? Сигурно. Но дали сте го виделе тој талас насликан на нечии...

Минијатурните светови на “Secret Woods”

Дали можеби сте љубител на необичен накит? Ви ја претставуваме уникатната колекција на прстени изработени од страна на канадскиот јувелир "Secret Woods". Овие прекрасни прстени...

Надреални тетоважи од Илија Брезински

Одделувајќи се само малку од импресионализмот, двајца француски уметници George Seurat и Paul Signac  го воведуваат поинтилизмот во 1886. Кој ли би очекувал дека...

Куќи совршено вклопени во пејзажот

Секојдневно гледаме архитектонски чуда, а најимпресивно од сè е кога ќе видиме спој на архитектура и природа. Се работи за една колекција на куќи кои се...

Стан инспириран од “pop & street art”!

Oвој стан во Синагапур, инспириран од "pop & street art" е наменет за млада девојка. Станува збор за проект кој успешно ги интегрира збирката на...

Еклектична уметност и богати бои за софистициран дом!

Овој софистициран стан во Brooklyn, има две предности кога се прашање продажбите на станови Њујорк - простор и светло, посебно, кога се во парашање клиенти...

Шесто издание на “Skopje Design Week“ во Јавна соба, 23.-27.ноември

На огромно задоволство на публиката и деловниот сектор во земјава го најавуваме шестото издание на Недела на дизајнот во Скопје (Skopje Design Week), кое...

Како да го организирате просторот во мал стан!

Организацијата на мал стан во денешно време бара генијален ум. Од реверзибилни врати, скриени кревети, до предмети со повеќе функции и контрасти кои додаваат...

Will.i.am со нов гаџет – слушалки кои ги обожуваат Kendall Jenner...

Музичкиот продуцент Will.i.am повторно се обиде во светот на дизајнот, сега со пар на безжичани слушалки, инспирирани од обликот на грамафонските плочи. Овие слушалки...

Функционален и естетски мебел за ограничен простор!

Заради ограничениот простор во домот, повеќе наменскиот мебел станува се популарен. "Pill Wall Mounted Desk" е уште една интересна идеја која ги исполнува условите...

Прв smartwatch на свет – паметен часовник за слепи или со...

Денес во светот постојат повеќе од 285 милиони слепи или со слаб вид луѓе, на кои животот би можел да им биде подобар, со...

Дизајн на Dimа Loginoff за Axolight!

Изгледот, естетиката, стилот, цената и функцијата, се секако главните фактори при изборот на лустери и ламби во ентериерот. Воопшто не смеме да го запоставиме...