Eдна група на дизајнери од Јужна Кореја, смислиле начин како да се борат против тмурните денови кога дождот едноставно не престанува да врне 3 недели по ред. Заедно со фирмата која изработува бои Pantone, ги вратија боите во Сеул со создавање на огромни живописни слики по улиците, кои се појавуваат само кога врне дожд.

street-murals-appear-rain-south-korea-10

Нивниот проект наречен “Project Monsoon“, создаден е за годишните сезони на монсуните, кога дождот не престанува да врне три недели по ред. Уметниците користат посебна хидрокроматична боја, која е невидлива се додека не се намокри.

4-3

Project-Monsoon-Rain-Street-Art-9

Project-Monsoon-Rain-Street-Art-3

Project-Monsoon-Rain-Street-Art-6

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНационалното богатство на кинеското село Guangxi
Следна објаваСцени од филмови инспирирани од уметнички слики
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ