Летна куќа на Ибица

Неодоливо атрактивна куќа која е идеално поставена, во мирен крај на островот, далеку од вревата, летната динамика и бурните деноноќни забави по кои е препознатлива...

Прекрасна мала викендичка

Да заспиваат гледајќи ги ѕвездите, а да се будат гледајќи го снегот: тоа бил сонот на сопствениците на оваа неодоливо убава викендичка на планина....

Кланица претворена во модерен кино центар

Амбициозната идеја на фирмата Churtichaga + Quadra-Salcedo Arquitectos, во соработка со архитектот Leticia Lopez de Santiago, за претворање на поранешната мадридска кланица во нешто...

„Ktima House“ – скриена вила на Antiparos!

Оваа скриена вила се наоѓа на грчкиот остров Antiparos, а ја дизанирале познатите архитекти Camilo Rebela и Susana Martins.  „Ktima House“ е куќа која можеме да ја...

Нов тренд: Модерна шумска куќа!

Поголемиот дел од нас, секојдневно сме под стрес од брзиот начин на живот и малку сме уморни од толпата и бучава од градскиот живот....

Пловечка реплика на Венеција е првото подводно одморалиште во светот!

Откиени плановите за првиот пловечки подводен ресорт на светот! Дубаи, со брзина на светлината, добива репутација на иновативен град, град на идеи кои не остануваат...

“Триаголник 2” прв облакодер во Париз по 42 години

Ова е прв облакодер во Париз по 42 години. Париз е еден од најромантичните градови во светот, а за тоа сигурно придонесува фактот, дека целиот...

Планинска куќа со празнична атмосфера

Во оваа стара куќа празничните прослави се секогаш обоени во бел тон, бидејќи е сместена на фантастична локација на Пиринеите. Снегот постојано вее во...

Мистичен амбиент | Old library, St. John’s College

Следнава фото-галерија или ќе Ве натера да се вратите во универзитетските клупи или во крајна линија, ќе Ве натера да го мразите Вашиот универзитет:...

Куќа покрај езеро за спокоен одмор

Дизајнерката Ен Хепфер отсекогаш сонувала за куќа покрај вода. Нејзиниот сон конечно се оствари неодамна, кога таа ја дизајнираше совршената куќа за спокоен одмор...

Среќен и колоритен дом

Постојат домови кои се толку ведро, шарено и позитивно уредени, што секој миг поминат во нив е причина за среќа, изнудувајќи насмевка и оптимизам...

Среќен семеен живот во 37м2

Уште една несекојдневна убава и весела потврда дека големото не секогаш е и најдобро, е овој шармантен семеен дом во Калифорнија, сопственост на млад...
video

Живот во школка

Oваа неверојатна куќа е направена во 2006 година од страна на Arquitectura Orgánica и се наоѓа во Мексико Сити. Сопствениците кои се млад брачен пар...

Најскапа куќа на светот од 500 милиони долари!

  Не постои суперлатив кој би можел да го опише и да даде слика за домот од 100.00 квадратни метри во Калифорнија ... Тоа е дом...

Мала семејна куќичка

Убавите нешта доаѓаат во мали пакувања, па така и оваа симпатична и паметно осмислена куќичка спакувана е во само 50 метри квадратни. Дизајнерката Jessica...

Лежерен дом во светли тонови

Ви претставуваме одлично дизајниран дом, во кој лежерноста, комфорот и релаксираниот амбиент се ставени во преден план, но не изостанува ниту естетската компонента, со...