Заборавете на скромните облакодери – милијардерот Marc Lore, одлучи да изгради цел самоодржлив град…

Според Arch Daily, овој богат човек го ангажирал данскиот архитект Бјарк Ингелс и неговата истоимена компанија за да му помогнат да ја дизајнира метрополата на иднината наречена Телоса. Ако се оди според планот, новиот град ќе биде изграден на југозападниот дел од Америка и ќе биде дом на пет милиони луѓе.

Лор, кој го основаше гигантот во областа на е-трговијата, Jet.com, верува дека Телоса има потенцијал да биде вистинска утопија, што е соодветно, бидејќи името на градот потекнува од грчкиот збор за „повисока цел “. Градот ќе биде изграден врз основа на идејата за „еквитизам“, која претставува пресврт во приказната за капитализмот, фокусирана на заедничката сопственост.

„Мисијата на Телосе е да создаде еднаква и одржлива иднина“, рече Лор за својот проект на официјалната веб -страница. „Замислете да можете да ги платите истите даноци што ги плаќате денес, но за возврат да ги имате најдобрите можни државни услуги на светот.

Во остварувањето на неговата визија му помага компанијата Bjark Ingels, која дизајнираше два кампуси на Google и музејот Audemars Piguet. 

Сега, овие врвни мајстори на својот занает добија задача да создадат урбана заедница која ќе биде отворена, фер и инклузивна. Улиците во Телоса ќе бидат широко отворени, нудејќи доволно простор за пешаци, велосипедисти и автономни форми на јавен превоз. Градот ќе биде исполнет со зелени површини кои го одразуваат етосот на целата приказна. Секако, ќе има постројки за прочистување на водата и обновлива енергија за да се промовира долгорочна одржливост. Во центарот на проектот ќе биде висок видиковец наречен Еквитизам, кој ќе биде обележје на овој град и место за состанување на неговите жители.

Се разбира, пред да започне изградбата, студиото Лор и Бјарк Ингелс мора да изберат локација за градот. Откако ќе се избере локацијата, можеме да очекуваме забрзан развој на остатокот од приказната, а Телоса планира да ги прими првите 50.000 жители во 2030 година.

Кој би рекол дека утопијата е помалку од десет години?

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНајубави есенски кломпи инспирирани од моделите Crocs
Следна објаваВи ја претставуваме модната кампањата на брендот H&M – есен / зима 2021 година
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ