автори Објавено од Дивиан Артс

Дивиан Артс

6136 ОБЈАВИ 0 КОМЕНТАРИ
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

АРТ ОГРАДА – Изложба на отворено во Карпош

На само еден ден пред почетокот на десеттото издание, Моден викенд Скопје во соработка со Општина Карпош, на 22 октомври, во 11 часот ќе...

Фото на денот | „Потковица“

Прекрасна фотографија на Juan Pablo deMiguel на која е отсликана убавината на природата. „Потковица“ е име за извонреден облик во форма на потковица исцртан...

Жед за живот – Ирвинг Стоун

Ниеден уметник не е повеќе безмилосно управуван од неговиот творечки порив, ниту повеќе изолиран од мултиизворноста на човечката среќа од Винсент Ван Гог. Генијот...

Направи сам | Модерна јакна

Пред да почнете да размислувате за купување на нова јакна,  внимателно погледнете го овој Направи сам проект и размислете дали имате некоја стара тексас...

Семејни фотографии на животните

Животните можеби не можат теоретски да Ви објаснат што значи семејството, но затоа практично со одредени свои постапки докажуваат дека многу добро знаат што...

Фото на денот | Меѓусебна поврзаност

Прекрасна, оригинална, креативна фотографија на Hardi Budi, фотограф од Индонезија. Совршена претстава на вљубена двојка; различни интереси, потреби, но како две парчиња од една...

Неверојатни хипер-реалистични дела | Ivan Hoo

Ivan Hoo е уметник од Сингапур кој создава неверојатни хипер- реалистични слики, но наместо на хартија или на платно тој слика на дрво. На...

Книжевни Halloween маски

Ноќта на вештерките, светски позната како Halloween независно дали се слави или не во Вашата околина, сеедно поттикнува размисли за интересен костум за маскирање....
video

Sinister Days – За сите љубители на хорор уметноста

Sinister Days е креативен предизвик кој што ви го поставуваме заедно со Ерина Богоева. ,,На крајот од октомври минатата година, во рамките на фото проектот...

Четири психолошки предности на литературата

Писателите ги отвораат нашите срца и умови и ни' даваат мапи за да се откриеме самите... Како одговор на прашањето „што прават книгите за човековата...

Интервју со Кери Вашингтон од мега-популарната серија “Скандал“

Во соработка со регионалната интернет-телевизија, Pickbox.tv, на задоволство на нашите читатели денеска го имаме интервјуто со главната протагонистка во мега-популарната серија “Скандал“ (Scandal), Кери...

Фото на денот | Магија на есента

Веќе се согласивме дека есента не е време за депресии, туку напротив - есента е време за љубов, за нови почетоци, за зимници и...