автори Објавено од Дивиан Артс

Дивиан Артс

6111 ОБЈАВИ 0 КОМЕНТАРИ
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

Папата Јована – Дона Вулфок Крос

„Зошто жената е подобра... иако таа беше создадена втора, од телото на Адам, тој сепак беше создаден од заедничка глина. Жената треба да биде...

Премиера на „ЖДРЕЛО“ во Драмски Театар

Премиерата е вечер во 20:00 часот во Драмскиот Театар Текстот „ЖДРЕЛО“ се занимава со проблемот на глобалната потрошувачка на капитализмот. Главниот лик има необичен проблем – ...
video

Песочни приказни за Мароко

Со цел да се подигне еколошката свест кај граѓаните и да се создаде нешто карактеристично за Мароко, Kseniya Simonova, позната и како дамата на...

165 години од смртта на Едгар Алан По

„Се' што гледаме или ни се чини дека гледаме, е само сон во сонот.“ - Едгар Алан По 165 од смртта на еден од најголемите великани...
video

Норвешка | Скандинавска авантура

Уште едно time-lapse видео, овојпат за прекрасната скандинавска земја Норвешка. Земја на фјордови, планини и езера. Земја во која живеат едни од најсреќните луѓе...
video

Вљубени во Париз | AmnesiArt

После видеото кое ни овозможи патување меѓу традицијата и модернизмот во Јапонија, овојпат AmnesiArt ни овозможуваат да го запознаеме срцето на Франција одблизу. Градот...

Книжевни намирници | Say What Studio

Француското студио со карактеристично име - Say What е виновникот за идејата, реализацијата и изгледот на овие прекрасни чанти и тетратки по порачка на...

Скопје Сити Мол го прослави вториот роденден со светско модно и...

Вториот роденден на Скопје Сити Мол ќе остане запаметен како првата и најмасовна „rooftop” забава во Македонија. Од 20:00 часот, на двете модни писти, зачекорија...

Британски професионалци ексклузивно на Моден Викенд Скопје

  Скопје, 6 октомври 2014 – Во рамките на десеттиот Моден викенд Скопје, под името „Современи движења во модата-трендови, продажба и блогирање“ предавања ќе одржат, Роберт...

ELigion ревија на Елена Лука

Вчеравечер, во Македонскиот народен театар, театрално и уникатно беше претставена новата колекција eсен/зима 2014-2015 со потпис на модната куќа Elena Luka. Големата сцена на...

Разгледници за мравките | Lorraine Loot

Во текот на оваа година, изложен е проектот на Lorraine Loot, насловен како „Разгледници за мравките“. Секој ден, почнувајќи од 1ви Јануари 2013 година,...
video

Книжевна кошница | Bristol Central Library

„Книжевна кошница“ е последната инсталација која внесува нова живост во Bristol Central Library преку 400 книги во движење, коишто означуваат секоја по една година...