Оваа година како и изминатите, веќе во континуитет и традиционално, Пиволенд во својата програма вклучува највеќе македонски изведувачи, бендови и диџеи. На тој начин, Пиволенд ја дава својата поддршка на македонската музичка сцена, а големата посетеност во изминатите години е доказ дека македонската музика и те како има публика и почитувачи. На овогодинешното издание на фестивалот ќе ги слушаме: легендарните Ласт Експедишн, ултра забавните Суперхикс, жестоките Смат, Културно Уметнички Работници, раперот Тони Зен со својот бенд Флека, светскиот бренд Есма Реџепова, метал пионерите Верка, Барбарела и многу други. Од регионот гостува популарниот панк-фолк бенд Бркови – Хрватска, а програмата ќе биде збогатена со Блендед Бру од Данска, бенд кој остави огромен впечаток на овогодинешниот Баскерфест.
Врвно музичко задоволство ќе ни приреди Лемон Бакет Оркестра од Канада, бенд од 15 луѓе, светски познат со повеќе од 500 концерти годишно. Како надополнување, следејќи го примерот од изминатата година, Пиволенд и оваа година им дава силна поддршка на младите и неафирмирани бендови од Македонија и заедно со Бла Бла ТВ (прва интернет телевизија во Македонија) го најавуваат вториот стејџ на кој ќе се претстават повеќе од 30 музичари и диџеи. Најдобрите 5 ќе имаат шанса да настапуваат и на главnиот стејџ на Пиволенд, секој ден од 19 часот.
Од 2ри до 6ти септември, за љубителите на пиво и музика, петдневен пивски рај во Скопје! Дојди! Види! Испиј! Пиволенд 2015

СПОДЕЛИ
Претходна објаваХороскоп од 24.08.2015 – 30.08.2015
Следна објаваМодерни кујни
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ