автори Објавено од Дивиан Артс

Дивиан Артс

6136 ОБЈАВИ 0 КОМЕНТАРИ
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

Удобно место за читање vol.1

Удобноста пред се', но времето за себе на прво место... Ако бог е во деталите, тогаш божицата е во прашањата. Ако и Вие уживате во...
video

Дела од пламен и саѓи | Steven Spazuk

Steven Spazuk е уметник од Канада кој е познат како „сликарот со оган“. Spazuk последните 14 години ги поминува во усовршување на својата несекојдневна...

Нов книжевен рај | Maison Assouline, Лондон

Познатото француско дуо, сопружниците Martine and Prosper Assouline ја прославија 20 годишницата од постоењето на култните книжарници за уметност, мода, фотографија, музика; со отворање...

Mary Katrantzou за adidas Originals

Принцезата на принтовите, грчката дизајнерка Mary Katrantzou ги разигра облеките и патиките на adidas Originals, дизајнирајќи спортски парчиња со своите шарени дигитални принтови,...
video

„Signal Strength“ од подземните станици на Њујорк

Ако се бара нешто добро, модерно, полно со дух, нешто кое заедно го сплотува светот користејќи ги максимално различностите, тогаш тоа нешто може да...

Авангардно затворање на 10-от Моден викенд Скопје

Со авангардна колекција српската дизајнерка Ивана Пиља го затвори десеттото издание на Моден викенд Скопје, вчеравечер во „Телеком иновативен центар“, во Скопје. „SEMI SONG“ е...

Вие сте човечко суштество

СТОП. Вие не сте машина. Вашиот природен генетски дизајн не толерира 2-4 часа на ден, потрошени на патување; 8-12 часа на работа; 5-6 дена во неделата...

Четврти ден FWSK – афирмирани домашни имиња и дизајнери од странство

На претпоследниот ден на десеттото издание на Моден викенд Скопје беа презентирани осум уникатни колекции на домашни и дизајнерски имиња од странство, вчеравечер во...

Роулинг најавува, овој Halloween…

Откако Џ.К. Роулинг, креаторката на единствениот-од-својот-вид лик Хари Потер, нешто порано оваа година објави расказ за книжевниот миленик во возрасна верзија; следуваат вести кои...

Направи сам | Halloween декорации

Како што времето станува се постудено, така се ближи и 31ви Октомври. Еуфоријата за Halloween започна уште минатата недела на социјалните мрежи, било тоа...

Зебричките на Ирина Тошева | FWSK 2014

Здраво, те сакам - кажи како се викаш? Се викам Урбана зебра на Ирина Тошева! Дали знаете што е дефиција на младост? Сите оние кои во...

Трет ден FWSK – нови таленти и етаблирани дизајнери

На третиот моден ден во рамките на есенскиот Моден викенд дебитираа четири имиња а вечерта заврши со ревиите на дизајнерките Ирина Тошева и Олгица...