Fashion portrait with a sexy girl with watermelon

Црвената, сочна и студена лубеница (Citrullus vulgaris) , е вистински мелем за телото во овие жешки денови. Сем што ја гаси жедта, исклучително е добра за работата на органите за варење како и за исфрлање вода од организмот.
Нејзиниот пријатен и освежувачки вкус, први го откриле пустинскиот народ Калахари во Африка. Во 13 век Маврите ја донеле во Европа а со помош на робовите, пренесена е и во Америка.
Денес ја одгледуваат сите народи каде што може да успее, но во одгледувањето на лубеници Кина е прва.
Воопшто не случајно што лубеницата е толку могу рапоространета. По вкус и хранлива вредност може да се спореди со најдобрите видови на овошје.

large

Сем што се употребува свежа, плодот од лубеницата се преработува во сирупи, сокови, џемови, слатка, додека од семките се прави квалитетено и богато масло со витаминот Д.
Кога ја консумираме свежа го отсранува заморот, го крева расположението на стари и млади, дава енергија и работен елан.

large (1) lubenica-plaza lubenica-boca

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објава“Water in Love”|Christian Louboutin
Следна објаваИталија е најпопуларна дестинација на познатите!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ