Ремек делото на Пикасо од 1955 година, “Les femmes d’Alger”, е продадено за рекордни 179.000.000 $ на укција во Кристи! Потрошувачот, кој остана анонимен, постави нов рекорд во продажба на пазарот на современата уметност, а претходниот рекорд беше продажбата на Френсис Бејкон, “Три студии на Лусиан Фројд”, за цена од 142,000,000 $ во 2013 година.

Оваа слика е дел од серијата од 35 слики инспирирани од работата на Ежен Делакроа, и во ова дело Пикасо ги употреби трагите на кубизмот, фовизмот и нео-импресионизмот, кој го отвори патот за создавање на нов уметнички стил.
Ние веруваме дека анонимниот купувач,picasso2 никогаш нема да зажали што вложил толку многу пари во нешто, што сигурно ќе му донесе насмевка, секој пат кога ќе ја  види на ѕид!
picasso1
OD-BD292_COPY_C_GS_20140807144359
СПОДЕЛИ
Претходна објаваФото на денот | Малечката Алиса
Следна објаваАстон Мартин и Валентино здружени
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ