Првата асоцијација која ја имаат луѓето, кога станува збор за златната боја и одреден бренд, е дека станува збор за луксузен производ, со сензуален сензибилитет. Од сладолед до марки за цигари, многу компании им придадоа златни – „gold атрибути на своите производи.

Словенечкиот дизајнер Чртомир Џст, сите „gold“ производи буквално ги направи златни, односно, како би изгледале кога навистина би биле изработени од злато. 

1-3 gold-rush-crtomir-just-designboom-03

Со помош на програмот 3ds Max, Zbrush и V-Ray создаде реални толкување на “Магнум злато“, “Marlboro Gold“, “Haribo Goldbär“, „Jacobs Gold и Kodak Gold. Позлатениот чад излегува на крајот од цигарата, сладоледот капе во форма на течно злато, и долги низи на метални фолии на филм Кодак,  секој од овие производи открива екстравагантност и енергија.
gold-rush-crtomir-just-designboom-05gold-rush-crtomir-just-designboom-04
z

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваГарсониера во поткровје
Следна објаваНајромантичното место на светот|Шумскиот тунел во Клеван, Украина
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ