Foster + Partners го завршија својот прв проект во Латинска Америка, со отворањето на “Faena Алеф Residences” во Буенос Аирес, Аргентина, како дел од реинвенција на поранешнитe докови на “Puerto Madero” за динамичен нов урбанистички квартал.

Окружниот Faena комбинира нови градби и реновирани историски градби, со места живеење и работа, заедно со новите граѓански простори, места за забава и уметнички места. На деветкатницата Алеф се наоѓа на Avenida Juana Manso и се состои од 50 апартмани,  со приземје со продавници, кафулиња и ресторани, со градина за станарите и “infinity” базен на покривот.

Инспириран од традиционалното домување во Буенос Аирес, каде што границите помеѓу внатрешноста и надворешноста се замагени, карактеристиките на овој дизајн  Сплит-ниво живеење простори кои се протегаат со великодушни балкони и двојно висина на подовите.  Апартманите се комбинирани со топла, природна палета на дрвени балустради, бронза екрани и камен плочи бањи со бетонски тавани. Комбинацијата на подвижни сонце екрани ( на самите прозори ) и проектирање на балконите, обезбедува сенка од двата типа ниски и високи агли на сонцето , додека се обезбеди приватноста, дозволувајќи им на природна вентилација и цртање бел ден во становите.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваФото на денот | Осамено дрво
Следна објаваПикасо како моден советник | Eugenio Recuenco
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР