Американската академија за филмска уметност штотуку ја објави листата со номинации за најпопуларните награди во филмскиот свет – Оскарите. Листата содржи филмови кои ја одбележаа изминатата година и оставија впечаток кај публиката, а во контекст на тоа нема големи изненадувања во истата, бидејќи повеќето од филмовите беа претходно номинирани за значајни награди како Златен Глобус, наградите на друштвото на критичарите и оние на друштвото на актерите, како и британскиот пандан на оскарот – Бафта наградите. Филмовите со најголем број на номинации се драмата на Стивен Спилберг, Lincoln со 12, и LIfe of Pi na Ang Li со 10 номинации.

1

85-тата свечена церемонија на доделување на награди на академијата ќе се одржи на 24 февруари 2013, а пред да влезат во Кодак театарот, ѕвездите ќе прошетаат на црвениот тепих во дизајнерски тоалети – нешто што речиси подеднакво го привлекува вниманието на јавноста како и самите награди. Домаќин на цермонијата ќе биде Seth MacFarlane – креаторот на анимираните телевизиски шоуа Family Guy, American Dad, Cleaveland Show, како и блокбастер комедијата Тed. Во продолжение погледнете ја листата на потенцијалните добитници на најпрестижната златна статуетка, во поважните категории.

Најдобар филм на годината

Најдобaр актер во главна улога

Најдобра актерка во главна улога

Најдобар актер во споредна улога

Најдобра актерка во споредна улога

Најдобар режисер

Најдобро оригинално сценарио

Најдобро адаптирано сценарио

Најдобар анимиран филм

 • Brave (2012)
 • Frankenweenie (2012)
 • ParaNorman (2012)
 • The Pirates! Band of Misfits (2012)
 • Wreck-It Ralph (2012)

Најдобар филм од неанглиско говорно подрачје

 • Amour (2012)
 • War Witch (2012): Kim Nguyen (Канада)
 • No (2012/I): Pablo Larraín (Чиле)
 • A Royal Affair (2012): Nikolaj Arcel (Данска)
 • Kon-Tiki (2012): Joachim Rønning, Espen Sandberg (Норвешка)

Најголемо достигнување во оригинална музика напишана за филм

Најголемо достигнување во оригинална песна напишана за филм

 • Les Misérables (2012): Claude-Michel Schönberg, Alain Boublil, Herbert Kretzmer(“Suddenly”)
 • Skyfall (2012): Adele, Paul Epworth(“Skyfall”)
 • Chasing Ice (2012): J. Ralph(“Before My Time”)
 • Life of Pi (2012): Mychael Danna, Bombay Jayshree(“Pi’s Lullaby”)
 • Ted (2012): Walter Murphy, Seth MacFarlane(“Everybody Needs a Best Friend”)

Најголемо достигнување во костимографија

Најголемото достигнување во специјални ефекти

СПОДЕЛИ
Претходна објаваГолемиот Гетсби на рамо | Кate Ѕpade
Следна објаваУбави мисли од Grey’s anatomy
Величeњето и практикувањето на креативната страна на животот предизвикана од љубовта кон убавото ја одликува со особен креативен шарм и инспирација затекната на различни места. Пасионирана вљубеничка во визуелните форми на уметност, ја поддржува тежината на автентичните креативни артефакти кои го издржале тестот на времето - доволно долго за да создадат нова приказна за уметноста, раскажана преку херојските очи на истата.

1 коментар

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР