Зелената архитектура е сè попопуларен начин за зачувување на животната средина

Не само што научно е докажано дека урбаните градини, шумите и парковите ја намалуваат депресијата, тие се неверојатно вредни за зачувување на животната средина.
Поточно, ООН предвидуваат дека 68% од светското население ќе живее во градовите до 2050 година, поради што урбаните градини и вертикалните фарми се повеќе се појавуваат ширум светот.

Французите започнаа со изградба на „урбани шуми“ околу Париз, во обид да го намалат загадувањето на воздухот, а Сингапур, кој се соочува со криза на храна, гради таканаречени небесни фарми и лабаратории на ракчиња, со што го продолжуваат трендот.

Влијанието на зградите врз животната средина со текот на годините се намалува при што урбаните градини и вертикалните фарми помагаат да се постигне енергетска ефикасност, материјали се еколошки со идеја на свесност за животната средина и зачувување на биолошката разновидност на областа.

Погледнете неколку од најимпресивните градби во светот, кои не само што фасцинираат со својата убавина, туку имаат за цел да ја зачуваат животната средина.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваАксесоар на сезоната: Bottega Veneta The Pouch Bag!
Следна објаваBalmain Pre-Fall-2020: Коктел фустани во стилот на 80-те и топли јакни од твид!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР