Последното ремек-дело на архитектурата на Zaha Hadid Architects е Morpheus hotel во Макао, кој официјално ги отвори своите врати на 15 јуни …

Овој хотел е дел од развојниот проект City of Dreams, заеднички изведен од Melco Resorts и Entertainment Limited. Неверојатната зграда е всушност дизајн на кралицата на модерната архитектура Zahа Hadid, со вредност од 1,1 милијарда долари.

Структурата го има тој футуристички квалитет, кој се чини дека е надвор од овој свет, а што беше клучен во работата на познатата архитектка. Егзоскелетот има посебна уникатност, со која не хипнотизира додека се завиткува околу контурите на објектот.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваДизајнерката на најубавите венчаници Vera Wang – креира торти!
Следна објаваПеру земја со повеќе идентитети!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР