1. Кога ќе станете наутро веднаш освежете се со една чаша вода и започнете го денот.
2. Размрдајте го телото, вежбањето наутро ја крева енергијата, го подобрува расположението и го намалува стресот.
3. Ако сте доволно наспани и одморни, направите ги работите што ве прават среќни.
4. Секој ден запишете на лист хартија 3 главни работи што треба да ги направите во денот.
5. Сработете дел од работата со целосна концентрација 50 минути а потоа направете 10 минути пауза.
7. Пред  крај на работното време 10 минути размислете за стореното и направете самоевалуација .
8. Читањето го подобрува знаењето а воедно ве инспирира.
9. Побарајте на интернет стручни и поучни текстови за вашите интереси и направете истражување, тоа ќе ги зголеми вашите способности.
10. Бреинсторминг (искажување на секакви идеи), може да биде вистински златен рудник за вас.
11. Искажете благодарност. Помислете на 10 нешта што ги имате и за што сте благодарни. Благодарноста, промовира среќа.
12. Средете ја работната маса, чистата маса ви дава енергија и инспирација која ве фокусира кон работата што треба да ја завршите.
13. Уживајте во она што најмногу го сакате, одвоите време за одмор, возете точак или пак поиграјте со вашето милениче.
СПОДЕЛИ
Претходна објаваЦветни мурали на здодевните урбани фасади
Следна објаваБрачни тетоважи – засекогаш!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР