Париз – градот на светлината или градот на љубовта, уметноста или модата. Инспирација на многу уметници во минатото и денес. Досега постојано Ви ја претставувавме убавината на градот и стилот на парижанките, но овојпат благодарение на американскиот фотограф Gail Albert Halaban „ѕиркаме“ во домовите на жителите на Париз.
Halaban е самопрогласен „пријателски набљудувач на прозорци“ кој патува во Париз на покана на списанието Le Monde.

„Со фотографиите ги поврзувам соседите, нивните прозорци и животи создавајќи заедница против осаменоста…“

И пред да помислите дека ова е нарушување на приватноста да напоменеме: Halaban побарала дозвола од сопствениците на домовите пред да ги фотографира.

21

25

29

23

22

СПОДЕЛИ
Претходна објава9 мудрости на Вајлд
Следна објаваХороскопот и пријателството
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР