Генетика на кучињата – Венко Андоновски

„Бог е книга која треба да се отвори. Книгите постојат само додека ги читате. Во моментот кога ќе ја затворите книгата, таа се претвора...
video

Новата продавница на Louis Vuitton

Louis Vuitton го прославува отварањето на нова продавница во швајцарскиот елитен ски-центар Gstaad со филм виден низ очите на швајцарската блогерка Kristina Baza, позната...

Направи сам | Романтични лампиони

Периодот во годината кога се' автоматски станува подобро, поубаво, порасположено - е, несомнено Декември. Месецот на елки, венчиња, снешковци, шарени сијалички и капи на...

Двосмислени илустрации | Fabio D’Altilia

Едноставно не можеме да останеме рамнодушни на добра илузија. Изработени од италијанскиот уметник Fabio D'Altilia, следниве илустрации се всушност двојни илузии. Инспирирани од Гешталт...

Доста е…

Живеам во потрага по посакуваното, тежнеам кон невозможното, жалам по изгубеното, патам за исчекуваното, мечтеам по далечното, плачам за неважното, сонувам за невообичаеното, чекорам...

Барам дом | LaNola Stone

Прекрасен призор за сите љубители на животните, посебно на најверниот пријател на човекот. Серија фотографии насловена „Least Likely to Be Adopter“, дело на LaNola...

„Слики со мене, од мене“ | Lauren Peralta

Линијата помеѓу љубовта и омразата е тенка, исто како меѓу уметноста и секојдневието. Следнава серија фотографии е мешавина на контроверзност, уметност, емоции... изразени преку...

Фото на денот | Деца меѓу редови

Војната помеѓу противниците и поддржувачите на претседателот ја претвори Сирија во деструктивна слепа улица - цивилите се фатени во приказна меѓу редови, дури и...

15 Алтернативи за елки

Иако класичните елки имаат посебна магија и начин на елегантно декорирање на просторот, постојат и поинакви начини на одбележување на новата година во домот,...

Човек без сеќавање | Miguel Endara

Miguel Endara е одличен уметник познат по своите реалистични цртежи со точки. Едно од неговите дела е портретот на Benjamin Kyle, човек кој пред...

Never Let Me Go | Виктор Стоимиров

Тргнувајќи од фактот што не постојат правила за добра фотографија, туку дека постои добра фотографија сама по себе - што кога истата дефакто го...

Зимски дом на француските Алпи

Во овие зимски денови веројатно секој од Вас размислува каде и како ќе ги помине новогодишната ноќ и празниците што следат. Некои сакаат незаборавна...

Фото на денот | Морничава возвишеност

Фотографија од величествениот врв Матерхорн, во ноќ на полна месечина. Матерхорн е врв на Пенинските Алпи. Висок е 4.478 метри и е еден од највисоките,...

Внатрешен мир | Hengki Koentjoro

Серија фотографии насловена Mindfulness, создадена во Индонезија од страна на Hengki Koentjoro. Со чувство на изолираност креирано со осамени фигури на секоја фотографија, особено...

Направи сам | Новогодишна елка на Вашите нокти

Накитете ги и вашите нокти во празничен дух. Интересен проект, како со мало внимание да нацртате новогодишна елка на вашите нокти. Потребни ви се: -хартиен селотејп...

Фото на денот | Потреба од одмор

Во услови на апсолутен хаос од дневниот распоред, единствена гаранција за останување со двете нозе на земјата е мотивацијата за одмор. Оваа фотографија, потпишана...