Нашата чудесна планета

Луѓето од "National Geographic" кои се грижат за визуелниот дел од објавите, секогаш ги имаат нјдобрите, професионални фотографии од планетата земја. Се разбира дека...

Прекрасна колекција на зимски фотографии

Зимата е годишно време на прекрасни снежно бели пејзажи и магични видици. Ви нудиме колекција од неколку извонредни фотографии, со зимски идили кои ќе...

Кажете НЕ за Фотошоп!!!

Дали сте уморни од сите оние дигитално изменети слики кои се појавуваат насекаде? Денес не може да се верува ни на некој кој ви го...

Јас помнам кој сум!

Tom Hussey е фотограф уште од својата осма година, кога неговиот татко му подарил SLR камера. Неговата мајка не била многу среќна што тој...

Минималистички сјај на изгрејсонце и зајдисонце

Овие смирувачки минималистички фотографии на небо кога е изгрејсонце и зајдисонце се дело на фотографот Ерик Кахан. Тој ги "фатил" овие нијанси со четири...

Убавината на очите одблизу | Suren Manvelyan

Вистинска галаксија од убавини. Ерменскиот наставник по физика  Suren Manvelyan ги користи своите пријатели, колеги и ученици  како модели за да ги создаде овие...

Заробена брзина во кадар

Многу прекрасни работи се случуваат со само едно трепкање на окото, но тие се движат пребрзо за да ги забележиме. "High speed photography" е...

Враќање во иднината | Irina Werning (дел 1)

Irina Werning - фотограф, родена во Буенос Аирес, започна интересен проект наречен "Враќање во иднината", во кој таа зема нечија стара фотографија и ја...

Колекција | Ева Арнолд

Ева Арнолд, американска култна фотографка, позната како последна која ја "фатила" Мерилин Монро на својот апарат за време на снимањето на нејзиниот последен филм...

Carli Davidson | Фотограф и љубител на животни

Carli Davidson е меѓународно признат и наградуван фотограф, како и искусен тренер и одгледувач на животни. Нејзиното студио се наоѓа во Портланд, Орегон и...

Инфра фото серии | Ричард Мос

Ирскиот фотограф кој живее и работи во Њујорк, неодамна ја изложи својата колекција фотографии насловени "Infra" чија проблематика е конфликтот во Конго. Мос користи...

Воодушевувачки фотографии со птици (дел 2)

За сите оние на кои им се допадна вчерашната галерија со овие мали божества, следува продолжение со еднакво интересни и фасцинантни фотографии на братско...

Нежност во фотографија | Мартин Странка

Мартин Странка е чешки фотограф кој ги прави овие прекрасни фотографии кои пленат со нежност, едноставност, ненаметливост и дискреција, а се всушност многу моќни...

„Amalgamation“ | Micaël Reynaud

Францускиот уметник Micaël Reynaud, ги користи портретите на обични луѓе кои ги направил американскиот фотограф Michael Jang за да создаде многу интересна видео анимација. Во...

Инспирирачки фотографии со доза надреализам

Сет од фотографии кои предизвикуваат, инспирираат и се вредни за вашето внимание. Нивен автор е данскиот фотограф Egon Gade кој работи за клиенти низ...

Воодушевувачки фотографии со птици (дел 1)

"John & Fish" е еден од најпопуларните тимови на Flickr кои фотографираат птици. Тимот е составен од брат и сестра кои живеат и работат...