Во потрага по ексклузивна фотографија | Папарацо

Зборот папарацо има италијанско потекло и се употребува за ознака на фото новинари кои се во потрага на најдобра фотографија при фотографирање на познати...

Скриената убавина на пустинските цветови | Martin Heigan

Martin Heigan работи како 3д артист во филмската индустрија, но освен визуелните ефекти и 3д анимацијата, негова голема љубов е и макро фотографијата. Поради...

Секси девојки од зеленчук

Ju Duogi е кинески уметник која создава скулптури на секси девојки од зеленчук . Таа прави од неколку типови зеленчук и вели ”Зеленчукот го има во различни големини и бои....
video

Секси циркуз | Никол Шерцингер

Никол Шерцингер си игра со оган во новата фотосесија за магазинот Vibe. Фотографот Matt Doyle ја изработи оваа прекрасна колекција од фотографии, тој со помош на Dolce...

Прекрасни инфрацрвени пејзажи

Инфрацрвената фотографија е фотографија која не може да се спореди со ниеден друг стил. Сигурно до сега на некои страници сте виделе вакви фотографии,...

Bruce Weber | Американски моден фотограф

Bruce Weber е американски моден фотограф највеќе познат по соработката со Gianni Versace, Calvin Klein, Ralph Lauren, Voque, GQ, Vanity Fair, Elle, Life и...

Манипулатор | Jill Greenberg

Скоро 15 години Jill Greenberg се потпишувала под името "Mанипулатор". Идејата за името и доаѓа од германски културен магазин (познат во 80 години на минатиот век...

Реалност и фантазија низ фотографиите на Владимир Федотко

Владимир Федотко е руски фотограф кој започнува да работи во 2005 година откако открива какви комбинации на фотографии може да прави со употреба на...

Моќта на розовата боја

Општо прифатено е мислењето дека розовата боја е “боја за девојчиња“ или помалку несериозна боја. Не дека не е така, но ние се потрудивме...

X-ray фотографии | Brendan Fitzpatrick

Фотографот Brendan Fitzpatrick, од Сингапур, ја работи оваа работа повеќе од 20 години. Колекцијата на цветни фотографии, создадени со помош на ренген зраци е резултат...

Тути Фрути | Cristina Otero

Додека голем број фотографи се во трка по најнови и најскапи модели на камери, 16 годишната Cristina Otero користи ефтин Canon 1000D и 50мм F1.8...

Уникатни и драматични фотографии на Madame Peripetie

Sylwana Zybura или Madame Peripetie(1979) е полски фотограф која живее и работи во Лондон. Фотографските дела се уникатни и драматични со влијание на надреализмот, дадизам...

Минато и сегашност на една фотографија

Taylor Jones е фотографот кој ја создаде оваа страница, каде се прикажани стари фотографии вметнати во нови, направени на истото место каде биле создадени...

Фотографот на Vogue | Richard Avedon

Richard Avedon (1923-2004) е роден во Њујорк во руско-еврејско семејство. Својот прв фотоапарaт Rolleiflex  му го подарил неговиот татко во 1942 година, а две години...

Кога принцезите на Дизни би биле живи

Господарот на еротскиот гламур, фотографот од Лос Анџелес - Ryan Astamend, дошол до една оригинална идеја да ги оживее познатите принцези на Дизни. За овој проект...

Малечок, малечок свет | Lee Peiling

Lee Peiling е фотограф од Малезија, која живее и работи во Танзанија. Со камерата почнала да се “дружи“ пред само три години. Вљубеник е...