За сите вљубеници на луксузот -“Rolls Roys Vision” 100

Неодамна во престолнината на Англија беше презентиран најновиот модел на луксузниот бренд "Rolls Royse". Првиот впечаток којшто се добива кога ќе се погледне ова...

Кришум – поглед во идните VOLVO модели

Шведската компанија претстави два концепти на автомобили кои најавуваат нови правци во автомобилската индустрија за помалите автомобили. Двете возила ја претставуваат серијата наречена „40“, преку...

За сите љубители на брзите автомобили

За титулата светски автомобил на годината конкурираат возила кои се продаваат на барем три континенти. Меѓународното жири кое ги избира овие автомобили се состои...

Топ 3 автомобили од изложбата во „Големото јаболко“

За разлика од типичните Детроит и Женева, светските познати компании за производство на автомобили одлучија да ги престават своите миленици во „Големото јаболко“. Изложбата во...

Заводникот Škoda 1000 MBX полни половина век

Без разлика дали сте религиозни или не, сепак кога станува збор за религијата на автомобилите, а посебно нивниот храм - „Салонот во Женева“, тоа...

Поглед на иднината преку очите на Nissan

Првиот впечаток кој Nissan го остави додека ја претставуваше својата визија за иднината, беше на посетителите на саемот во Женева. Како претставник на Nissan...

Најновиот Mercedes AMG – C43 купе претставен во салонот во Женева

Класикот на принципиелноста и воздржаниот стил, Мерцедес, за салонот во Женева припреми кабриолет верзија од „C - класа“, како и спортски „AMG C43 купе...

Најбрзите електрични супер автомобили

Во процесот на значителниот раст на светското население изнаоѓањето на ефективни и одржливи транспортни решенија претставува голем предизвик како за развиените така и за...

Моќта на Јагуар F – тип

Кога еден фотограф ќе се вљуби во „облините“ на еден култен автомобил, тој станува негова муза, негов модел. Модел кој мора да позира, да...

Десетте најубави модели на Ламборџини

Тешко кој би поверувал дека основачот на познатиот луксузен бренд Ламборџини, Ferruccio Lamborhini всушност го започнал својот бизнис со производство на трактори. Првиот модел...

„Fenyr Supersport“ – поим за урбаниот луксуз

По моделот „Lykan Hypersport“, либанскиот производител на луксузни „супер-автомобили“ W Motors, го претставија „Fenyr Supersport“ кој со своите перформанси, изглед и цена ја продолжи...

Suzuki “Mighty Deck” идеален автомобил за пикник!

Suzuki"Mighty Deck" е концепт автомобил, осмислен за жителите на градовите кои своето слободно време сакаат да го поминат во природа. Задниот дел на автомобилот,...

Меквиновото порше на аукција во Париз

Легендарниот актер и тркачки возач, Стив Меквин го поседуваше Porsche "911T" од 1971ва, убавец кој наскоро ќе се најде на аукција во Париз. Ова порше, претходно...
video

Porsche Mission E | Моќникот од иднината

Првиот електронски спортски автомобил од Порше. Зарем има место за сомнеж? Porsche Mission E беше претставен на IAA од Francfort. Автомобилот ни носи ново време,...

Фордовиот мустанг – миленик на дамите

Според најновите статистички податоци, мустангот на Форд е најпродаваниот спортски автомобил во светот, а исто така и најбараниот спортски автомобил меѓу девојките  во САД. Во...

“Immortus”-првиот спортски автомобил кој се движи на соларна енергија

"IMMORTUS" е првиот дизајниран спортски автомобил кој што се движи на сончева енергија. Тој е  изум на стартап компанијата за производство на електрични возила"EVX"...