Магичен реализам | Rob Gonsalves

Уметникот Роб Гонсалвес од Канада е претставник на сликарскиот правец „магичен реализам". Тој, освен што црта корици за книги, создава и прекрасни слики на кои...

Пејзажи од Шкотска на платно

Уметникот Скот Наисмит од Шкотска, кој има посебна дарба за сликање пејзажи, е автор на серија слики- масло на платно, кои ги прикажуваат убавините на неговата...

#Калиграм: Спој на поезијата со ликовната уметност

  Сите сме слушнале за луѓето чии исклучителни творечки способности ги извадиле од сенката на животот и ги направиле славни. Штом се спомне врвен писател...

Нешто сосема необично- (Песочна уметност)

Младата украинска уметница Kseniya Simonova користи една многу невообичаена и интересна техника на цртање. Таа своите уметнички дела ги прави со помош на песок. Иако...

Колекција на лакови од Шанел инспирирана од современата уметност

Модната куќа Шанел ја претстави најновата колекција на лакови, Le Vernis de Chanel,  посветена на познатите уметници ширум светот. Со тоа, Шанел искажа почит...

Стари четки претворени во ликови од уметнички слики

Rebecca Szeto, која живее и работи во Сан Франциско, е авторката која стои зад овие оригинални и креативни дела. Имено, таа старите и искористени сликарски четки...

Инфографик | Во кои музеи се изложени најпознатите уметнички слики?

Ако сте љубители на уметноста и сликарството, сигурно ги познавате светски познатите уметнички слики од познатите сликари. Дали некогаш сте се запрашале во кој...

Коктели инспирирани од уметнички слики

Талентираниот бармен од Хотелот Лангам во Хонг Конг, Ражендра Лимбу, замислил коктели кои изгледаат како уметнички слики на познатите мајстори на сликарството: Ван Гог...

Рускиот уметник Alexey Butyrsky и неговите вечерни пејзажи

Alexey Butyrsky е професионален уметник од Москва. Негова специјалност се овие прекрасно изработени слики, кои биле прикажувани на изложби во Русија, Англија и САД. Вечерниот...

Слики вклопени во околината

Елена Ефремова е уметник од Русија, која стана популарна со илустрациите на мачки нацртани со кафе (можете да ги погледнете тука). Овој пат создава слики...

Уметник кој изработува детални слики користејќи само прсти

Iris Scott од Бруклин е уметник која користи само прсти при изработување на нејзините слики. Понекогаш таа користи дури и 100 различни бои и постигнува деталност...

Акварел | Maja Wrońska

Колоритните слики на кои можеме да препознаеме градови како што се Краков, Прага, Рим се насликани со акварел техника. Тие се дело на Maja Wrońska,...

Илустрации на девојки во секојдневни ситуации

Овие минималистички илустрации се дело на Manddy Wyckens, концепт уметник и дизајнер од Париз, како и режисер на кратки филмови и музички спотови. Работела...

Lapis lazuli – полудраг камен, кој вредел повеќе од злато!

Сината боја е секаде околу нас, водата е сина, небото е сино, а сепак е вон нашиот дофат! Приказната за сината боја во Европа е...

Магични слики | Паоло Доменикони

Креативнoто творештво на италијанскиот илустратор Паоло Доменикони започнува во рекламни и маркетинг агенции. Сепак, во одреден момент од животот, уметникот сфаќа дека она што...

Соништа на платно | Димитра Милан

Од мали нозе, младата и талентирана сликарка Димитра Милан расте опкружена со уметноста, култивирајќи го личниот уникатен израз. Првите чекори во светот на сликарството...