Совршен минималистички Instagram профил!

Инстаграм профилот на Grigoriy Shkarupilo e тука да го разубави секој ден на фановите на минимализмот. Исполнет со шаренолики клишеа на секојдневните авантури, тој ја прикажува...

Како правилно да закачите уметничко дело на sидот!

  Многумина од нас ги сакаат уметничките слики и фотографиите на ѕидовите, но не секој може да ги постави на вистинскиот начин ... Оваа постапка може...

Како креативците гледаат на светот!

Есенционалноста на имагинацијата ја поддржува дури и самиот Ајнштајн со тврдењето „Имагинацијата е поважна од едукацијата.“ Животот со моќна имагинација, бегање во другите светови преку...

Убавината на вистинската љубов

Од првата средба полна со исчекување, до првиот бакнеж, првите изненадувања, па се до почетокот на заедничкиот живот и основањето семејство. Никогаш доста од...

Аниме дизни хероини

Со години, култните дизниеви принцези и нивните јаки карактери се инспирација за илустраторите, фотографите и уметниците, кои одново ги осмислуваат иконските изгледи на овие...

Еволуција | Time, Vogue & Cosmopolitan

Мас медијата игра понекогаш и клучен дел во оформувањето на нашите мислења во врска со сегашните случувања. Понекогаш? Па, може да се рече и секогаш. Списанијата...

Улична уметност со тантела

Уметницата NeSpoon од Полска ќе ве воодушеви на прв поглед. Имено, таа создава вистински уметнички дела, користејќи конец, спреј или глина. Доколку се прашувате што...

Уметноста како начин на живот

Michael aka "Moerkey" е талентиран уметник од Harsham, Victoria, Australia. Чистејќи го својот двор од стари работи, тој дошол на идеја од тие работи...

Уметност со цвеќе

Bridget Beth Collins е љубителка на природата, сликарка, писателка и ботаничка уметница, чии креации се маестрална игра со цвеќињата. Живее и создава во Сиетл,...

Уметноста на Демијан Хирст

Британскиот уметник Damien Hirst, роден 1965 год.во Бристол,се прослави со скулптури направени од мртви животни, потопени ви фромалдехид, како би траеле подолго време. Неговата...

URBS | Трета самостојна изложба на Блашка Ми Ева

Мозаични мапи. Мозаични улици на градот Скопје. Скопје како појдовна точка на инспирација, градот во кој живеам , градот кој на моменти делува сиво...

За креативните луѓе…

1. Лесно им станува здодевно. Искрено, не може да запознаете или познавате креативец кој прави една иста работа повеќе од 2-3 часа. Или можеби...

Женски приказни | Carol Rossetti

Кога Carol Rossetti, графичкиот дизајнер од Бразил започна да објавува дел од своите илустрации со мотивациона содржина посветена на жените, најмалку претпоставуваше колку популарни ќе...

Сите бои на Париз

,,Paris in Color'’ (,,Париз во боја'’) e прекрасна збирка принтови кои ја прославуваат уметноста на животот во градот на светлината и љубовта. Во колоритни...

Резбана уметност | Crayola боички

Инспириран од сопствениот талент и сопственото секојдневие исполнето со многу лица, Diem Chau е уметник кој е највеќе познат по своите сложени и детални...

Барбиките на Ноел Круз

Ноел Круз е еден од најпознатите уметници истакнат во работата со кукли - најпрепознатлив во сферата на адаптирање на најпознатата Барби во филмовите, која...