Премиера на претставата „Диши“ од Данкан Мекмилан – Драмски театар Скопје

Со огромно задоволство ве информираме дека на 29.12.2020 (ВТОРНИК) со почеток во 12:00 ЧАСОТ ќе ја изведеме премиерно претставата „ДИШИ“ по текст на ДАНКАН...

Дени Омерагиќ + Нинослав Спировски – Two Ways East LP

Шарла Рекордс ви го претставува албумот Two Ways East на дуото Дени Омерагиќ и Нинослав Спировски. Се работи за две добро познати имиња на македонската независна...

Вистинското место за совршениот подарок Скопје Сити Мол!

Вистинско место за совршен подарок Скопје Сити Мол! Сигурно овие новогодишни денови ве асоцираат и Ве насочуваат кон купување подароци за вашите најблиски, како и...

Се отвора изложбата „Сета љубов“ во МСУ со светски познати уметници

Од 15 декември во 16 часот, па се до февруари следната година, во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена изложбата „Сета...

New Angie M. Sportswear Collection – “2020 going 80’s”

Живееме во едно поинакво време каде што секој чувствува доза на страв и неизвесност, каде што секој се труди да остане со позитивни мисли...

ЗАВРШНА ИЗЛОЖБА НА ПРОЕКТОТ„ИНТЕРЕТНИЧКО СТРИП УЧИЛИШТЕ“

Стрип центар на Македонија-Велес Ве поканува на последната изложба ,која е е дел од проектот„ СТРИП УЧИЛИШТЕ -СТРИПОТ ВО ИНТЕРКУЛТУРНА ЕДУКАТИВНА МИСИЈА 2020“ финансиран...

Прогласени победниците на натпреварот на средношколци за претприемнички вештини

Тимот “Sun Rolls Systems” од средното училиште „Јосип Броз Тито“ од Скопје го освои првото место на Кампот на иновации – натпревар на средношколци...

„Порасни ме, навади ме, погали ме” на Зорица Зафировска

Локомотива – центар за нови иницијативи во уметноста и културата во 2020 година во рамки на програмата „Други простори“ поддржа развој на три современи...

Ново од REVALID®: Елена и Љубица ја откриваат иновацијата против...

Елена од Скопје и Љубица од Битола се двете Македонки кои погледнаа одблиску и ја открија иновацијата против стареење и тенка коса на Revalid®. Швајцарскиот...

[♫♪] Класична музика за деца 彡◉(културата како алатка за социјален развој)

Пламенка Трајковска - гудачки квартет ќе реализира концерти за деца со наслов Магичен квартет на втори и четврти декември во општините Ѓорче Петров и...

‘’Black Friday Week’’ во Скопје Сити Мол

Black Friday во Skopje City Mall не е само еден ден. Ниту два, ниту три, туку цели 7 дена. Дали сте подготвени еден супер шопинг настан?...

Прва виртуелна изложба на фотографот Коста Дупчинов – „Носталгија“ со фокус...

Фотоизложбата „Носталгија втор дел“ на фотографот Коста Дупчинов,  во чиј фокус се старите занаети, од денеска е отворена и виртуелно.  На изложбата се презентирани 34...