Концерт на Јордан Костов квартет во КИЦ

  Престојниот концерт на Јордан Костов квартет кој ќе се одржи на 25 овој месец со почеток во 20.00 часот во Салон 19:19 во Културно...

,,Сон”- Самостојна изложба на Љуљзиме Османи

  Самостојната изложбата насловена како „Сон“ на уметницата Љуљзиме Османи ќе се одржи на 28.04.2023 година во 18:00 часот во Културниот Центар "Кочо Рацин" во Кичево. Уметничката...

Проекција на трилогијата „Во потрага по главната улица Америка“ на Наум...

На 5-ти мај ви просториите на 'КСП ЈАДРО' ќе се одржи проекција на трилогијата „Во потрага по главната улица Америка“. На разговорот што потоа ќе...

Невообичаени музеи – Музеј на кармини во Берлин

,, Невообичаени музеи "- Музеј на кармини во Берлин.    Во музејот за кармини во Берлин, визажистот Рене Кох дава увид во културната историја на карминот....

“ПОРТРЕТ НА ПУБЛИКАТА” – Изложба на Дафина Шекутковска во КИЦ

  Во Културно-информативен центар – Скопје, во Салон Империјал 2 на 18 април 2023 год со почеток во 20.00 часот ќе биде реализирана изложбата на слики од Дафина...

Солистичкиот концерт “ИШАРЕТ” на маестро Дино Имери

На 17 мај 2023 со почеток во 20.00 часот во Македонската Филхармонија публиката ќе ужива во солистичкиот концерт насловен со "ИШАРЕТ" на маестро Дино...

Познатата пијанистка Лола Астанова на 2-ри јуни со свој настап во...

  Дали некогаш клавирот звучел толку волшебно? Руската пијанистка Лола Астанова ги топи срцата на публиката со својата убавина додека пак истовремено ги разгорува страстите...

Дали сте подготвени за прославата на Денот на пијаното

  🎹 Денот на пијаното се одржува на 88-от ден во годината (29-ти март или 28-ми март во престапна година) како прослава и повикување на...

„Фамилија“ изложба на скулптури од Синиша Новески во КИЦ

Во Културно-информативниот центар – Скопје, во 'Салон Империјал 1' на 2 март со почеток во 19.00 часот ќе биде отворена изложбата насловена со ,,Фамилија"...

ОСМОМАРТОВСКИ БАЗАР „ЗА СИТЕ ПОСЕБНИ ДАМИ ВО ВАШИОТ ЖИВОТ“

Во пресрет на Меѓународниот ден на жената, од 4-ти до 8-ми март, Скопје Сити Мол организира голем осмомартовски базар „За сите посебни дами во...

,,Јавна проба”- Марија Каева со свој концерт во клубот Јавна Соба

Јавна Проба е искрена и сериозна музичка понуда, која ви носи висококвалитетен авторски бенд секоја седмица, во еден од најромантичните концертни простори во градот. Поткровјето...

Хуманитарен концерт за настраданите во Сирија и Турција на Факултетот за...

Кога човештвото се соочува со вакви трагедии и искушенија секој започнувајќи од себе треба да даде нешто свое за нов почеток. Болката за изгубен...