Поезија: „Барбара“ и “За тебе љубов моја” од Жак Превер!

СВЕТСКАТА ЛЕГЕНДА - ЖАК ПРЕВЕР, ПОЕТОТ ОД ПАРИЗ Жак Превер е истакнат француски поет, претставник на надреализмот и симболизмот. Роден на 4 февруари 1900 година...

КОНКУРС за МЕЃУНАРОДЕН ПОЕТСКИ ФЕСТИВАЛ: „ЛИТЕРАТУРНИ ИСКРИ 2018“ – ГОСТИВАР

Право на учество имаат сите поети од Македонија и Балканските земји. Се натпреваруваат во две возрасни категории, до 18 години и над 18 години. Секој...

Книги кои секоја жена треба да ги прочита: Матилда од Роал...

Денес ви ја претставуваме третата книга од серијата на Книги кои секоја жена треба да ги прочита ... (предходно ви ги претставивме "Вториот пол" од...

“Малите жени” од Louisa May Alcott!

Книги кои секоја жена треба да ги прочита: Минатиот пат ја претставивме книгата - „Вториот пол“ на Simone de Beauvoir, а сега "Малите жени" од Louisa May...

Книги кои секоја жена треба да ги прочита!

Постојат книги кои секоја жена треба да ги прочита. Најдобрите книги со причина се дефинирани како класици. Тие се напишани од најголемите умови на литературата,...

Апартман за колекционери на книги!

Постојат многу разлики помеѓу студијата за дизајн на ентериер: една од нив е додека едните целат кон необичност, другите бараат да се обезбеди голем...

Ново продолжение на култната книга Ѓаволот носи Прада

Lauren Weisberger, напиша роман за тоа како сега живее поошничката на Mirande Priestley, Emily. Фасцинантната и застрашувачката Miranda Presley покрај себе имаше двајца асистенти. Среќната и...

„Божја честичка“ филозофско поетска книга на Глигор Стојковски!

Филозофско поетската книга „Божја честичка“ на Глигор Стојковски, е дело во кое времето и просторот, како впрочем и човечкиот живот, се довижуваат во нивната парадоксалност,...

Наезда на пеперутки во сите нијанси и бои!

Има ли поубаво чувство од наезда на пеперутки во сите нијанси и бои? Има ли подобро чувство на утринско будење со насмевка на твоето лице,...

Средба со Јагода Михајловска-Георгиева во ТРИ!

Издавачкиот центар ТРИ со задоволство ве информира дека во среда, 14 февруари, во 13 часот, во Книжарницата ТРИ во Дебар Маало ќе се одржи...

Euphorbia – третата авторска боенка на Ивана Горичан

Euphorbia е бајковито графичко доживување кое претставува задоволство за откривање на сопствената креативност. Знаејќи го дејството на боењето против секојдневната анкциозност, промовирајќи ја креативната страна...

Meik Wiking, Lykke – шест клучни чинители за среќата!

"За среќата" - Данците ја нарекуваат lykke - и никој не знае повеќе од Meik Wiking, директорот на Институтот за истражување на среќата и...

Бело на црно – Рубен Гаљего

Уметноста понекогаш може да ги направи луѓето да се чувствуваат неудобно, но не и се' што прави да се чувствуваме неудобро се квалификува како...

#Backwardsbooks – Нов тренд во ентериерот

Трендот кој содржи превртени книги и вљубеници во книгата што превртуваат со очите... Нешто наместо вовед во оваа приказна: Библиотеката во El Escorial, во Шпанија, книгите...

10 инспиративни цитати за почетокот на годината!

Да живее новиот почеток! "Животот започнува на крајот од вашата удобна зона", вели Нил Доналд Волш "Утре е првата празна страница на книгата од 365 страници....

Уметнички ремек-дела инспирирани од Шекспир

Инспирирајќи генерации автори, сценаристи и поети со своите приказни и стихови кои постојано се користат за современи филмови, песни и книги (само на момент...