Сите сме одлично запознаени со “немилосрдниот” циклус на модни трендови кој постојано се менуваат и потоа се инфилтрираат на интернет – и во нашите умови. Од ‘Y2K’ до ‘Indie Sleaze‘, следуваше бескрајно преобликување на старата естетика, повторно спакувана во формати погодни за TikTok, поздравени од онлајн коментаторите како следното големо нешто. Се наоѓаме себеси во ситуација  да како размислуваме: што е следно? ? 

За да одговориме на тоа прашање, треба да се вратиме во времето кога технологијата и нејзиниот напредок се чувствуваа како да има вистински револуционерен потенцијал. Како една од последните преостанати субкултури од 2010-тите што нема да биде ставена во културниот ‘рингер’, steampunk треба да се постави за да се врати во нашата меморија, но зошто тоа не се случи? Хаштагот #steampunk моментално има 460 милиони прегледи на TikTok,  што очигледно има зголемен интерес, при што корисниците покажуваат слики од летечки чамци на погон на јаглен и подгответе со облека соодветна за периодот, како што се гужва, корсети и панталони. , да не зборуваме за додатоци кои опфаќаат часовници, запчаници, чадори за сонце и воздушни очила. Но, настрана од (очигледно) ветувачкото присуство на интернет, субкултурата допрва треба да преземе некоја забележлива културна релевантност.

Steampank за прв пат беше измислен од писателот K.W. Џетер во 1987 година, а може да се калисифицира како поджанр на научна фантастика што вклучува естетика од 19 век и ретрофутуристичка технологија инспирирана од видот на измислени машини што би ги пронашле во романот на ХГ Велс или Жил Верн. Но, терминот сега ретроактивно се однесува на многу белетристика создадени уште во 1950-тите години на минатиот век. На пример, steampunk сликите може да се видат во филмовите како што се Future Boy Conan на Хајао Мијазаки (1978) и Laputa: Castle in the Sky (1986), кои замислуваат фантастична верзија на старата индустриска Европа населена со воздушни бродови, воздушни пирати и напојувани со пареа-роботи.

Сепак, што се однесува до мејнстримот, steampunk не постои – и ако постои, се смета за длабоко некул, контроверзен, предизвикувајќи го истиот презир како што се спомнуваат возрасните на Дизни, електро-свинг и трилби. Синоним за средовечни парови во неописни британски градови, берберски квартети и ентузијасти на Доктор Ху, постои искреност во субкултурата која допрва треба да го помине прагот во иронија.

Сепак, во последните неколку години е забележано враќање на сите работи кои се сметаат за “неестетски”, без разлика дали тоа е неуредниот максимализам на симпатичното срце или хаотичната и инспирирана од мем модата, која се залагаат како Џејмс Волас и 25FNYC (Волас неодамна објави приказна на Инстаграм на сметката @fakegucciwatch, сигнализирајќи ја можноста за колекција со тема steampunk). ?

Типично за секоја субкултура што ја велича викторијанската ера, сигурно ќе има некои империјални нијанси, без разлика дали се намерни или не. На годишните собири на steampunk, како што е викендот во азилот во Линколн, ентузијастите пијат џин и танцуваат заедно со хоровите кои пеат за радостите на англискиот чај за појадок. Тоа е оваа носталгија за време толку нераскинливо поврзано со колонијализмот што се чувствува малку…наивно, ако не и ниско-злобно. Акцентот на авантуристиката и преземањето на ресурсите на Земјата, исто така, се чини дека е во спротивност со сегашноста, каде што сите сме премногу свесни за катастрофалното влијание на човекот врз природниот свет.

Но, размислете за ова: steampunk е повторно замислување на викторијанската шпекулативна фикција, каде што пареата, а не електричната енергија, е во првите редови на технолошкиот напредок. Во денешно време, се наоѓаме во првите редови на уште една технолошка револуција, не напојувана од пареа, туку од силициум. Епохата на информации го наруши нашето разбирање за светот и како функционира, бидејќи искуствата од IRL се заменети со компјутерски екрани и алгоритми кои ги диктираат нашите интереси. Спротивно на тоа, Steampunk ни овозможува да ја набљудуваме културата од внатре кон надвор. Или, како што рекоа научниците Рејчел Боузер и Брајан Кроксал: „технологиите за ‘чепкање’ и ‘чепкање во steampunk’ нè покануваат да ги засукаме ракавите и да се зафатиме со преобликување на нашиот современ свет“. Со тековните закани во форма на глобално затоплување, микропластика и криза на трошоците за живот (списокот продолжува), постои искушение да ги закопаме главите во песок и да чекаме сето тоа да издува. Но, тоа нема да реши ниту еден од нашите проблеми, само ќе ги влоши. Можеби со разбирање на неговите махинации, АКА како запчаниците се навиваат нагоре и надолу, можеме да се чувствуваме повеќе поврзани со сегашноста. Доколку луѓето почнат да носат запчаници и капи на тој пост-ироничен, антиестетски начин во наредните месеци. Можеби Minion-mania ќе ги внесе очилата во стил. Или, гот-бекот ќе премине во нео-викторијанизам, кој е само на кратко растојание од – погодувате – steampunk. Дали некогаш ќе стане тренд IRL допрва ќе се види. Но, ако нашата постпандемиска апатија нè научи нешто, тоа е дека на луѓето им треба нешто за да ја поттикне нивната имагинација – и ако тоа е цепелин на пареа, нека биде така…???

НЕМА КОМЕНТАРИ