Euphorbia – третата авторска боенка на Ивана Горичан

Euphorbia е бајковито графичко доживување кое претставува задоволство за откривање на сопствената креативност. Знаејќи го дејството на боењето против секојдневната анкциозност, промовирајќи ја креативната страна...

Meik Wiking, Lykke – шест клучни чинители за среќата!

"За среќата" - Данците ја нарекуваат lykke - и никој не знае повеќе од Meik Wiking, директорот на Институтот за истражување на среќата и...

Бело на црно – Рубен Гаљего

Уметноста понекогаш може да ги направи луѓето да се чувствуваат неудобно, но не и се' што прави да се чувствуваме неудобро се квалификува како...

#Backwardsbooks – Нов тренд во ентериерот

Трендот кој содржи превртени книги и вљубеници во книгата што превртуваат со очите... Нешто наместо вовед во оваа приказна: Библиотеката во El Escorial, во Шпанија, книгите...

10 инспиративни цитати за почетокот на годината!

Да живее новиот почеток! "Животот започнува на крајот од вашата удобна зона", вели Нил Доналд Волш "Утре е првата празна страница на книгата од 365 страници....

Уметнички ремек-дела инспирирани од Шекспир

Инспирирајќи генерации автори, сценаристи и поети со своите приказни и стихови кои постојано се користат за современи филмови, песни и книги (само на момент...

Неколку цитати од Толкин!

  Како да станете "господар" на својот живот ... Џон Роналд Рјуел Толкин (3 јануари 1892 - 2 септември 1973) е англиски писател, автор на „Хобитот“ (The Hobbit)...

Воодушевувачка библиотека во Кина!

Кина едноставно не престанува со изненадувања! MVRDV дизајнираше библиотека која не само библиофилите, туку и архитектите во целиот свет ги остави без здив! Tianjin Binhai Library е изградена...

Најубавата улична библиотека во светот се наоѓа во Бугарија

„Rapana“ е првата улична библиотека во Варна, креирана од млади архитекти и дизајнери. Кога зборуваме за моменталната ера на технологијата со смартфоните поставени на пиедестал, можеме...

Иконското контроверзно наследство на Calvin Klein

Првата книга на светски познатиот дизајнер, Калвин Клајн содржи контроверзна збирка на фотографии која ја слават неговата професионална ера. Фотографиите кои ја создадоа репутацијата...

Сами направете пакетче за себе и за најблиските!

Со особено задоволство издавачка куќа Антолог најавува голема предновогодишна забава и попусти што почнуваат денеска, а ќе траат до 14 јануари следната година. Под...

Слободна волја – Виктор Ремизов

Харизматичниот роман на Виктор Ремизов, што беше финалист на престижните награди „Биг Бук“ и на рускиот „Букер“, е приказна за луѓето и за нивната...

Промоција на книгата „Мали огласи и уште по нешто”

Почитувани, Чест ни е да ве поканиме на промоција, дружење и потпишување на книгата „Мали огласи и уште по нешто", од авторот Дејан Алексиќ. Промоцијата...

ПРОМОЦИЈА НА “ЕМИГРАНТКА” – Ирена Павлова Де ОДОРИКО!

Имаме задоволство да ве известиме дека деновиве, од печат, излезе најновата прозна книга на нашата реномирана писателка Ирена Павлова Де Одорико. Издавачот на ова...

„Гответе насмеани“ – промоција на првиот готвач на Dave’s Kitchen!

„Гответе насмеани“ – промоција на првиот готвач на Dave’s Kitchen На 15 декември, со почеток во 19 часот во просториите на книжарницата „Literatura.mk“ на улица...

Дигитализирана единствената копија на 1000 – годишна книга

Секогаш кај нас буделе интерес тие стари книги од филмовите, мистиката испишана на жолтите страници, алхемиските рецепти за тоа како да се претвори железото...