Како да станете поет: Тајната на поезијата

Кога за момент ќе заборавиме на бучниот свет кој не опркружува и се фокусираме само на нашот здив или нашиот пулс ќе станеме свесни...

Светски ден на чоколадата: Нешта што не сте ги знаеле

Ова слатко задоволство не мами веќе 3100 години и за тоа треба да ги обвиниме Ацтеките кои ја пронашле чоколадата во Централна Америка и...

Летно освежување со пет вкусни ледени коктели!

Oвие неколку рецепти сигурно ќе ве развеселат - само уште да сме на плажа....Блендерот е вашиот најдобар пријател кога станува збор за овие коктели... Гранитен...

Рачно направените домови на уметниците

Колекцијата фотографии на Don Freeman и текстот на архитектот Michael Gotkin ја формираат книгата со наслов ARTISTS' HANDMADE HOUSES, односно Рачно направените куќи на уметниците. Книгата е составена...

Паметно осмислени наслови на познати филмови

Дигиталниот уметник Али Еркурт од Турција осмисли интересна серија на постери во која со паметен спој на зборови, знаци и слики се прикажани насловите...

Куќи совршено вклопени во пејзажот

Секојдневно гледаме архитектонски чуда, а најимпресивно од сè е кога ќе видиме спој на архитектура и природа. Се работи за една колекција на куќи кои се...

Хороскоп од 04.07. – 10.07.2016 година!

  ОВЕН Работа - Се чувствувате конфузно заради моменталната позиција на вашиот владетел Марс, па пресметките можат да бидат погрешни а грешките евидентни. Тоа ќе се...

Направи сам – лимонада со јагода

Лимонадата е освежителен пијалак кој е совршен за топлите летни денови. За да се разбие монотонијата на обичната лимонада можете да ги следите инструкциите...

Овие хулахопки ќе ве направат вистинска сирена!

Кој бил вашиот сон како дете? Да бидете сирена или можеби змеј? Па еве, имаме добри вести за вас! Daniel Struzynа од Дизелдорф, Германија е...

Неправилното седење на работа е главниот кривец за болки во грбот!

  Како правилно да седите на работа!Кога веќе морате да седите осум и повеќе часови дневно на работа, тогаш помогнете му на телото да не...

Сте виделе ваков леб? Го има само во Токио!

Мајка и пекарка од Токио под псевдоним Konel Bread, крие прекрасна уметност во внатрешноста на лебот. Инспирацијата ја црпи од  цртежите на својот син и...

Паметен часовник кој го покажува времето преку бои

Деновите ви се прекратки, премногу стресни, немате време за сето она што сакате да го направите? По успехот на првиот паметен часовник, The Present,...