Здрав леб од тиквици и чоколадо, засладен со мед! Ќе го снема од масата за миг!

Станува збор за вкусна ужина, а овој леб можете да го послужите и како совршен десерт на забави и вечери. Една и пол шоља изредана тиквица, го прави овој леб влажен и вкусен. Овој рецепт е идеален за децата кои ќе го обожуваат!

Состојки:

1 шоља полнозрнесто брашно
1/3 шољички обично брашно
1 ½ лажичка прашок за пециво
½ лажиче сода бикарбона
1 лажиче цимет
¼ лажиче мускатно оревче
¼ лажиче сол
2 јајца
½ шољичка масло од авокадо
½ шољичка мед
2 лажичичиња екстракт од ванила
1 ½ шољичка рендана тиквица (малите – sукини)
¾ шољичка чоколадни капки

Загрејте ја рерната на 180 степени. Измешајте го полозрнестото брашно, обичното брашно, прашокот за пециво, содата, циметот, мускатното оревче и солта во една здела. Изматете ги јајцата, маслото, медот и ванилата во голема здела. Измешајте ги тиквиците и создадете влажна смеса со момош на силиконската лопатка. Додадете ги чоколадните капки и мешајте додека сето се поврзе.

Распоредете го тестото во припремениот намачкан калуп. Печете додека лебот се крене над калупот, околу 50 -55 минути.

Потоа оставете го лебот 15 минути да се излади па извлечето го од калупот – лебот треба потполно да се излади на решетката пред сечење.

На здравје!

СПОДЕЛИ
Претходна објава7 едноставни вежби како да ја подобрите меморијата!
Следна објаваКако да создадете своја модна колекција од 15 парчиња!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР