Легенди поврзани со Денот на вљубените

Настанувањето на Денот на вљубените е поврзано со различни легенди и толкувања. Едната легенда е дека триста години по смртта на Исус Христос, римските...

Магични јапонски градини

Меѓу дождливите долини и пространите шуми на Портланд, сместено е навистина чудесно место, познато како портландската јапонска градина. Се смета за најавтентичната јапонска градина...

Приватниот рај на Скарлет Јохансон

Популарната американска актерка, Скарлет Јохансон, од неодамна е сопственичка на нова летна куќа во Хамптон, чија вредност се проценува на 2.2 милиони долари. Новиот дом...

Сите бои на Париз

,,Paris in Color'’ (,,Париз во боја'’) e прекрасна збирка принтови кои ја прославуваат уметноста на животот во градот на светлината и љубовта. Во колоритни...

Хороскопските знаци преку фотографии

Arkadiusz Branicki е фотограф од Полска кој смета дека креативноста која се наоѓа во нас зависи од нашиот хороскопски знак. Според него, сите ние...

Најлуксузните хотели во светот

Ноќевање во еден од овие хотели чини вистинско богатство – тие се ремек дела на архитектурата, со грандиозна градба и раскошни ентериери, опсипани со...

Девојка која изгледа како Барби

Повеќето девојчиња израснуваат со Барби куклите и потајно посакуваат да изгледаат како нив. Valeria Lukyanova е 21-годишна девојка од Русија која навистина личи на...

Перо Антиќ и Атланта Хоукс ви посакуваат среќни празници

Како дел од нашите прилози за претстојните празници ја ставаме и оваа објава. Македонскиот репрезентативец Перо Антиќ како дел од новогодишното видео на Атланта...

Божиќни фотографии од 80-тите и 90-тите

Пребарувајќи стари фотографии дојдовме до интересни божиќни фотографии на познатите. Откачени, смешни, чудни. Се извинуваме за квалитетот на фотографиите, но станува збор за 80-тите...

Уметнички дизајн на автомобил | Twizy

Доколку сте љубители на уметноста и автомобилите, тогаш сигурно ќе ви се допадне инвентивниот дизајн со кој холандскиот уметник Jacques Tange го осмисли необичниот...

Бакнежот на Ескимите

Во модерната западна култура, ескимскиот бакнеж е чин на притискање на врвот на носот, со врвот на носот на друга личност. Ваквиот чин потекнува...

Правила за однесување во бар

  Ако девојка ве почести со пијалок, тоа значи дека и се допаѓате. Ако некој се понуди да ве почести пијалок не нарачувајте нешто повеќе од...

Семејна дрвена куќичка

Мала дрвена куќичка од само 80 метри квадратни е се' што му е потребно на семејство со дури девет членови среќно да ги минува летните...

Историски пасоши на познати личности

Секој има потреба од пасош, па и познатите личности. Токму затоа денес Ви ги претставуваме пасошите на личностите кои го обележаа 20-от век. Автентични,...

Хотел во кој живее летото | QT Gold Coаst

Доколку сте трагачи по добра храна, вино, одлична музика, мода и дизајн, тогаш нашиот хотел е совршено место за вас. Вака гласи мoтото на...

Ѕидни мурали со филмски мотиви | Pixers

''Cinematographics'' е новата колекција ѕидни мурали од дизајнерското студио Pixers, инспирирана од познатите филмски наслови и култните ликови од светот на кинематографијата. Колекцијата содржи...