Јајца мимоза – идеално предјадење за Велигден!

Јајца мимоза – идеално предјадење за Велигден!

Jaja mimoza

Идеално предјадење за Велгден!

Вкусно и убаво изгледаат, а едноставно се прават. Јајацата мимоза се – тврдо варени јајца полнети со крем од туна и мајонез, во кои се додава магданос и копар – или маслинки.

Рецепт за мимоза јајца:

за 4 личности

 • 4 јајца
 • 10 дкг туна од конзерва
 • 5 дкг мајонез
 • 1 лажичка копар или маслинки
 • 1 филе инчун
 • 2-3 листа магданос (ситно сецкан)
 • сол
 • црвен пипер во зрна – по желба
 1. Сварете ги тврдо јајцата – околу 10 минути
 2. Кога потполни ќе се изладат, излупете ги и исчете ги на половинки и извадете ја жолчката.
 3. Пола од жолчките ставете ги во една здела и измиксирајте ги заедно со туната, мајонезот, копарот, инчунот, магданосот (сосема малку сол) во крем, а половина од жолчките оставете ги на страна.
 4. Спремениот крем ставете ги во слаткарска вреќичка и потоа наполнете ги сварените белки.
 5. Сервирајте ги во специјален сад, а останатите жолчки изрендајте ги по белката наполнети со крем.
 6. Според ваша желба наросете со црвен бибер.
СПОДЕЛИ
Претходна објаваЕвропска ноќ на музеите 2017 во национална галерија на Македонија
Следна објаваОваа пролет сите ги обожуваат – розе патики!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР