Eduardo Kobra e уличен уметник од Бразил кој ги разубавува улиците низ Москва. Огромен мурал „Балерина“ создаден со боите на виножитото, со фрагментирани геометриски форми кои заедно креираат приказ на руската балерина Maya Plisetskaya.

Plisetskaya е една од најдобрите балерини на 20 век, а ова дело е во чест на нејзиниот 88 роденден на 20 ноември 2013 година. Според Kobra, муралот всуштност е сцена од Лебедово езеро и е сместен во соодветна област од градот, во областа Tverskoy каде има дури 19 театри како што се Станиславскиот и познатиот Бољшој театар.

1

Mural by Kobra in Moscow

3

4

5

6

7

Eduardo Kobra in Moscow

Eduardo Kobra in Moscow

Eduardo Kobra in Moscow

СПОДЕЛИ
Претходна објаваMemento Mori | Ирина Тошева
Следна објаваФото на денот | Бајки од есента
Членот на креативното семејство кој ја перцепира уметноста како експресионистичка и прогресивна категорија. Со фотографска меморија и селективно избирање и величање на големите уметници, успешно ја промовира креативната страна на животот. Како застапник на уметничките вредности во разнообразност, вистинското креативно освежување и инспирација го бара во историски маркантните показатели на уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР